Poslanci nemeckého parlamentu schválili vo štvrtok večer vládny návrh zákona, na základe ktorého umožnia nemecké matriky občanom, aby si mohli do dokladov zapísať aj tzv. tretie pohlavie. Informovala o tom v piatok agentúra AP.  V súlade s novou legislatívou bude možné zapísať si do dokumentov okrem mužského a ženského pohlavia aj pohlavie "rôzne".

Koaličný kabinet kancelárky Angely Merkelovej predloženým návrhom reagoval na rozhodnutie ústavného súdu z novembra 2017, podľa ktorého je potrebné do konca roka 2018 upraviť legislatívu v tejto oblasti - a to buď vytvorením kategórie tzv. tretieho pohlavia, alebo úplným zrušením kolónky, v ktorej sa pohlavie uvádza.

Takto chce Nemecko pomôct intersex osobám
Takto chce Nemecko pomôct intersex osobám
Zdroj: pixabay.com

Cieľom tohto verdiktu bolo zabrániť porušovaniu základných práv a diskriminácii občanov, ktorí nie sú ani mužmi, ani ženami, avšak predpisy by ich nútili zvoliť jedno z týchto pohlaví. Parlamentom schválená legislatívna úprava však napriek tomu podľa viacerých ľudskoprávnych skupín a opozičných politikov ešte stále nezachádza dostatočne ďaleko. Vo väčšine prípadov totiž žiada od občanov, ktorí si chcú svoj doterajší status zmeniť, aj lekárske potvrdenie.

Čo znamená "intersex"?

Medzi 0,5% až 1,7% svetovej populácie sa deti rodia s intersex vlastnosťami, čo znamená, že osoba nemá podľa OSN typické sexuálne vlastnosti mužov a žien. Niektoré znaky intersexu zahŕňajú napríklad nejednoznačné genitálie, čo znamená, že osoba nemá typickú mužskú či ženskú charakteristiku.