Nárazový vietor tam spôsobil odlomenie konára stromu, ktorý spadol z približne štvormetrovej výšky a zasiahol a vážne zranil tri ženy a štyroch mužov. Jeden ďalší muž utrpel pomliaždeniny. Na mieste zasahovalo 43 hasičov. V meste Oranienburg pri Berlíne vietor strhol korunu stromu, ktorá spadla na ľudí zhromaždených na slávnosti pod holým nebom. Podľa hasičov bolo zranených 11 ľudí.

Pri silných búrkach utrpelo zranenia 21 ľudí
Pri silných búrkach utrpelo zranenia 21 ľudí
Zdroj: Chris Gorman

Do galérie vstúpite TU >>

Silná búrka vyčíňala i v hlavnom meste Berlín, kde vietor z podľa Nemeckej meteorologickej služby (DWD) dosahoval v nárazoch rýchlosť približne 110 kilometrov za hodinu. V súvislosti s búrkami zasahovali hasiči asi 320-krát. Búrky Berlíne a neďalekom Postupime spôsobili zaplavenie ulíc, pivníc a podzemných garáží. Na berlínskych letiskách Tegel a Schönefeld asi na 45 minút pozastavili lety. Z bezpečnostných dôvodov bola zhruba na dve hodiny prerušená i premávka diaľkových vlakov. Škody spôsobili búrky i v záhradách a parkoch v meste Postupim, ktoré sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Tie sú z dôvodu odstraňovania škôd až do odvolania uzavreté.

V meste Magdeburg zasiahol blesk dom, v dôsledku čoho začala horieť jeho strecha.
V meste Magdeburg zasiahol blesk dom, v dôsledku čoho začala horieť jeho strecha.
Zdroj: Butch Dill

 

V spolkových krajinách Sasko a Brandenbursko padali krúpy s priemerom do piatich centimetrov. Na území Nemecka bolo v noci na štvrtok podľa  spoločnosti Siemens (BLIDS), ktorá monitoruje blesky, vyskytlo približne 800 týchto úkazov za minútu. Každý desiaty blesk pritom udrel do zeme, uviedol hovorca BLIDS Stephan Thern. V meste Magdeburg zasiahol blesk dom, v dôsledku čoho začala horieť jeho strecha. Polícia uviedla, že budova zostala neobývateľná. Silné búrky zaznamenali i v Bavorsku, Hesensku a Meklenbursku-Predpomoransku.