Ako píše agentúra DPA, vlastnú vládu chcú zostaviť obaja kandidáti na spolkového kancelára dvoch najväčších politických subjektov – Olaf Scholz zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a Armin Laschet z Kresťanskodemokratickej únie (CDU).

 Víťaz volieb Scholz má podľa DPA lepšiu šancu stať sa kancelárom, nemecká ústava však umožňuje zostaviť vládu aj strane s druhým najväčším počtom hlasov, teda Laschetovej CDU.

Potenciálne dôležitými koaličnými partnermi budú pravdepodobne Zelení so ziskom 14,8 percenta hlasov a liberáli zo Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorí dostali 11,5 percenta.

Zľava premiér spolkovej krajiny Bavorsko Markus Söder, kandidát na post nemeckého kancelára z Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet, moderátori Rainald Becker a Peter Frey, kandidátka na post kancelárky za stranu Zelených Annalena Baerbocková, kandidát Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a minister financií Olaf Scholz počas televíznej debaty "Berliner Runde" na ZDF o nedeľňajších parlamentných voľbách v Nemecku
Zdroj: Sebastian Gollnow

Obe tieto strany už signalizovali ochotu vstúpiť do trojstrannej koalície s SPD alebo CDU/CSU, ktoré si neželajú pokračovanie doterajšej veľkej koalície. Zelení a FDP však majú pomerne odlišné volebné programy.

Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) získala 25,7 percenta hlasov a za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej bavorskej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) hlasovalo 24,1 percenta voličov, oznámil úrad spolkového volebného komisára v noci na pondelok po sčítaní hlasov zo všetkých 299 volebných obvodov.

Rozloženie síl v Spolkovom sneme sa po takýchto výsledkoch výrazne zmení a Nemecko tak podľa všetkého čakajú náročné koaličné rokovania, domnieva sa DPA. Spolková republika by po prvý raz od 50. rokov mohla mať trojstrannú vládu. Účasť na voľbách dosiahla 76,6 percenta, čo je na úrovni predošlých volieb z roku 2017 (76,2 percenta).

Prepad CSU v Bavorsku

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>