Krvavá obradná slávnosť sa napriek snahám aktivistov o jej zákaz koná každých päť rokov v odľahlom kúte tejto himalájskej krajiny, informovala agentúra AFP.

Slávnosť Gadhimai sa začala v skorých ranných hodinách za prísnych bezpečnostných opatrení rituálnym zakáľaním kôz, prasiat, kurčiat, ale aj holubov a potkanov. Miestny šaman následne obetoval krv z piatich bodov svojho tela.

Začala sa obradná slávnosť obetovania zvierat Gadhimai
Začala sa obradná slávnosť obetovania zvierat Gadhimai
Zdroj: Narayan Maharjan / Zuma Press / Profimedia

Približne 200 mäsiarov s ostrými mačetami a nožmi potom vkráčalo do ohradenej arény väčšej ako futbalové ihrisko, vedúc so sebou niekoľko tisíc kusov byvolov. Scénu sledovali zo stromov nadšení pútnici.

Tisícky veriacich z Nepálu i susednej Indie strávili pred obradnou slávnosťou v dedine Barijarpur blízko indických hraníc niekoľko dní pod holým nebom, venujúc sa modlitbám.

Počas predchádzajúceho dvojdňového sviatku Gadhimai v roku 2014 bolo podľa odhadov zmasakrovaných 200.000 zvierat. Rituál sa koná na počesť rovnomennej hinduistickej bohyne sily.

Začala sa obradná slávnosť obetovania zvierat Gadhimai
Začala sa obradná slávnosť obetovania zvierat Gadhimai
Zdroj: LAXMI PRASAD NGAKHUSI / EPA / Profimedia

Mnohí dúfali, že táto stáročná tradícia sa skončí po tom, ako chrámové úrady v roku 2015 ohlásili príslušný zákaz a nepálsky najvyšší súd o rok nato nariadil vláde, aby veriacich od tejto kontroverznej zvyklosti odradila.

Aktivisti bojujúci za práva zvierat tvrdia, že vládne orgány a chrámové výbory zlyhávajú pri implementácii týchto nariadení.

Podľa legendy sa prvé obetovania v Barijarpure uskutočnili pred niekoľkými storočiami, keď sa bohyňa Gadhimai zjavila vo sne väzňovi a požiadala ho, aby jej založil chrám.