Odkaz z Pekingu prišiel niekoľko dní po tom, čo Severná Kórea odpálila počas posledného testu medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorá má potenciál doletieť až na americkú pevninu. Severná Kórea odpálila tento rok viac rakiet ako kedykoľvek predtým. Predpokladá sa, že len tento mesiac odpálila 30 rakiet s rôznou dĺžkou doletu.

Ľudia sledujú na televíznej obrazovke archívne zábery vypálenia rakety Severnou Kóreou počas vysielania správ na železničnej stanici v Soule 2. novembra 2022.
Zdroj: Ahn Young-joon

Si Ťin-pching vodcovi KĽDR odkázal, že Peking je pripravený spolupracovať so Severnou Kóreou za účelom dosiahnutia "mieru, stability, rozvoja a prosperity celého regiónu a sveta", uviedla agentúra KCNA.

Severná Kórea odpálila najmenej desať rakiet rôzneho typu. Jedna z nich dopadla neďaleko teritoriálnych vôd Južnej Kórey a podnietila zriedkavý poplach na juhokórejskom ostrove.
Zdroj: Ahn Young-joon

Niekoľko dní pred severokórejským testom najnovšej medzikontinentálnej balistickej rakety sa Si stretol popri G20 samite na bilaterálnom rokovaní s americkým prezidentom Joe Bidenom, ktorý požiadal Čínu, aby využila svoj vplyv na Pchjongjang a obmedzila jeho raketové testy.