Podporu Moldavsku, Gruzínsku, ale aj Bosne a Hercegovine – teda krajinám ležiacim v susedstve Aliancie – vyslovili členské krajiny NATO v Bukurešti po stretnutí ich ministrov zahraničných vecí s ministrami dotknutých krajín. Informujú o tom stanica Sky News a agentúra AP.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg (uprostred) otvára dvojdňové rokovanie ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022.
Zdroj: Andreea Alexandru

"Odkaz je jasný: Všetky členské krajiny NATO sú si vedomé toho, že šelma (Rusko) chce ovládnuť aj západný Balkán a my týmto krajinám musíme pomôcť prežiť, a to pomocou, ktorú je možné prakticky dodať," povedal estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu.

Na snímke sprava generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a rumunský minister zahraničných vecí Bogdan Aurescu pózujú v úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022.
Zdroj: Vadim Ghirda

"Ťažiskovým pre tieto krajiny – Moldavsko a Gruzínsko – je, samozrejme, výsledok tejto vojny (na Ukrajine). Ten bude mať existenčný význam pre ich územnú celistvosť a ich právo zvoliť si v budúcnosti svoj spôsob života," dodal šéf estónskej diplomacie.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó prichádza na druhý a záverečný deň rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti v stredu 30. novembra 2022.
Zdroj: Andreea Alexandru

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dodal, že zmienené krajiny treba teraz podporiť. "Ruský vplyv ich zasahuje rôznymi spôsobmi, lepšie je však podporiť ich teraz, ako byť svedkom vývoja absolútne zlým smerom, ako sme to videli pri spustení invázie na Ukrajinu začiatkom tohto roka," povedal.

Na snímke sprava generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu pred fotením spoločnej fotografie v úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022.
Zdroj: Vadim Ghirda

Európski lídri sa obávajú, že krajiny ležiace v južnom a východnom susedstve Severoatlantickej aliancie stratia trpezlivosť pri čakaní na členstvo v NATO i EÚ, vďaka čomu by následne mohli byť náchylnejšie na nestabilitu a zraniteľnejšie voči ruským a čínskym snahám o získanie vplyvu, približuje Sky News.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský prichádza na úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022.
Zdroj: Andreea Alexandru

Obe postsovietske krajiny – Moldavsko aj Gruzínsko – majú na svojom území odštiepenecké regióny okupované ruskými vojakmi, pripomína Sky News. V Bosne je dlhodobo politicky nestabilná situácia, pričom túto krajinu sužujú etnické spory, ale aj zasahovanie zo strany Ruska, pripomenul Stoltenberg.