Prvé spoločné cvičenie svojho druhu za šesť rokov sa konalo vo výcvikovom priestore len 25 kilometrov od hranice so Severnou Kóreou. Zapojilo sa doň približne 2500 vojakov. Obe armády nasadili viac ako 600 zbraňových systémov vrátane delostrelectva, stíhačiek, útočných vrtuľníkov či dronov.

Drony juhokórejskej armády letia počas najväčšieho vojenského cvičenia armád Južnej Kórey a USA, ktoré sa konalo vo výcvikovom priestore len 25 kilometrov od hranice so Severnou Kóreou vo štvrtok 25. mája 2023.
Zdroj: Ahn Young-joon

Išlo o prvé zo série celkovo piatich takýchto cvičení, zvyšné budú v júni pri príležitosti 70. výročia spojenectva Južnej Kórey a USA a vo svetle rastúcej vojenskej hrozby Severnej Kórey (KĽDR).

Napätie so Severnou Kóreou sa v poslednom čase vystupňovalo. Pchjongjang pokračuje v skúškach zbraní po vlaňajšej bezprecedentnej sérii testov rakiet, na ktorú Washington a Soul reagovali obnovením veľkých spoločných manévrov. Tie KĽDR označuje za nácvik invázie na svoje územie, čo USA a Južná Kórea odmietajú.

Rozsiahla ukážka pozemnej a leteckej sily oboch krajín je v súlade s postojom juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola o tom, že mier na polostrove možno dosiahnuť drvivou vojenskou prevahou a nie odkázanosťou na dobrú vôľu KĽDR, pripomína Jonhap.

Prečítajte si tiež: