Komisár nemeckej vlády pre oblasť boja proti antisemitizmu Felix Klein varoval v sobotu židov, aby nenosili kippy na verejnosti. Dodal, že zmenil názor v tejto záležitosti, pretože v posledných rokoch nastal v Nemecku nárast antisemitských trestných činov.

"Je mi ľúto, že nemôžem odporučiť, aby židia v Nemecku nosili kippy vždy a všade," povedal Klein, ktorého výroky priniesli noviny mediálnej skupiny Funke a tlačová agentúra DPA.

Židovská kippa
Židovská kippa
Zdroj: facebook

Klein vysvetlil, že v posledných rokoch je spoločensky čoraz viac prijateľné vyjadrovať protižidovské názory a toto uňho spôsobilo aj zmenu názoru na bezpečnosť nosiť okrúhle čiapočky kippy, nazývané tiež jarmulky, na verejnosti.

Komisár vlády Klein dodal, že 90 percent ľudí, ktorí v Nemecku páchajú antisemitské zločiny, sú pravicoví extrémisti. Dodal, že oveľa menšie percento tvoria moslimovia, "ktorí sledujú arabské televízne stanice, vytvárajúce o Izraeli a židoch desivý obraz". Líder hlavnej židovskej obce v Nemecku vlani podľa agentúry AP oznámil, že ľuďom neodporúča nosiť židovské čiapočky počas návštevy veľkých miest.

Počet antisemitských trestných činov spáchaných v Nemecku stúpol z 1504 v roku 2017 na 1646 v roku 2018 - to je nárast o desať percent. Počet prípadov pokladaných za násilie sa za to isté obdobie zvýšil z 37 na 62, ako uvádzajú oficiálne údaje.

Útoky na Židov v Nemecku

Obytný dom v nemeckom meste Hemmingen, v ktorom žije židovský manželský pár, sa stal zrejme terčom antisemtitského útoku. Rohožku pred vstupnými dverami niekto podpálil, pričom takisto v priestore vstupu nasprejoval červený nápis "Jude" (Žid), uviedla v pondelok prokuratúra v blízkom Hannoveri, ktorej údaje prevzala tlačová agentúra DPA."Berieme tento prípad veľmi vážne," povedal vrchný prokurátor Thomas Klinge.

Nemecká polícia rieši zjavný antisemitský útok na dom obývaný Židmi
Nemecká polícia rieši zjavný antisemitský útok na dom obývaný Židmi
Zdroj: TASR

Incident sa odohral v noci na sobotu (pozn.red. 19.5.2019), na čo polícia ešte cez víkend hľadala v susedstve možných svedkov. Vyšetrovanie vedie oddelenie tzv. ochrany štátu.  Denník Hannoversche Allgemeine Zeitung (HAZ) uviedol, že spomínaná dvojica žije v ústraní a nezastáva žiadne posty v rámci židovskej obce.