Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že rozhodnutie Číny zastaviť bilaterálny dialóg o klimatických a iných otázkach je "zásadne nezodpovedné".

"Myslia si, že uzavretím tohto kanála trestajú nás," povedal Kirby novinárom. "V skutočnosti trestajú celý svet, pretože klimatická kríza nepozná geografické hranice. Je to skutočne celosvetová a existenčná kríza," zdôraznil.

Čína v piatok oznámila, že končí spoluprácu s USA v kľúčových oblastiach, ako sú klimatická zmena, boj proti drogám či rozhovory medzi armádami, keď sa vzťahy oboch veľmocí výrazne zhoršili v súvislosti s Taiwanom.

Peking reaguje "zúrivo" na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane. Samosprávny ostrov totiž považuje za svoje územie, ktoré musí byť opätovne pripojené k pevninskej Číne, ak to bude nevyhnutné aj vojenskou silou, pripomína AFP.

Kirby tiež povedal, že Spojené štáty si želajú okamžité zníženie napätia s Čínou. USA však v súvislosti s Pelosiovej cestou na Taiwan nemajú čo naprávať, doplnil po požiadavkách Pekingu, aby Washington "napravil svoje chyby".

Z krízy v americko-čínskych vzťahoch sa dá dostať jedine tak, že Spojené štáty "okamžite napravia svoje chyby", povedal vysokopostavený predstaviteľ čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone Ťing Čchüan. V piatok ho v správe citoval portál britskej stanice Sky News.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili po návšteve  predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Čína následne vo štvrtok spustila rozsiahle vojenské cvičenia v Taiwanskom prielive, ktoré budú trvať do nedele.

Na archívnej snímke z 21. júla 2022 vo Washingtone predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Čína nezvyčajne ostrým spôsobom varovala pred prípadnou návštevou predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej na Taiwane.
Zdroj: J. Scott Applewhite

Ťing Čchüan vo svojich vyjadreniach narážal na protest Bieleho domu proti vojenským akciám Pekingu, ktoré tlmočil  čínskemu veľvyslancovi vo Washingtone. Američania označili čínske vojenské manévre v Taiwanskom prielive za nezodpovedné a v rozpore s udržaním mieru a stability v regióne.

Ťing Čchüan však reagoval, že mier a stabilitu ohrozujú Spojené štáty. "Narušiteľom poriadku je tu americká strana," povedal. "Z tejto krízy sa dá dostať iba tak, že americká strana okamžite podnikne opatrenia, ktorými napraví svoje chyby a odstráni vážne dôsledky Pelosiovej návštevy," dodal.

Peking považuje ostrovný Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať.