Francúzsko v piatok obnoví očkovanie AstraZenecou, dávku dostane aj premiér

Francúzsko od piatka popoludnia obnoví očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, oznámil to vo štvrtok premiér Jean Castex. Pred novinármi tiež dodal, že bude medzi ľuďmi, ktorí dostanú dávku.

Francúzsko pozastavilo používanie spomínanej očkovacej látky v pondelok 15. marca, pripomenula tlačová agentúra AFP. Dôvodom boli obavy z vážnych vedľajších účinkov vakcíny, napríklad z krvných zrazenín. Podobné kroky urobili vtedy aj ďalšie európske štáty.

Castex novinárov ešte informoval, že francúzsky regulačný úrad oznámi aktualizované odporúčania v piatok, po štvrtkovom oznámení Európskej agentúry pre lieky (EMA), že vakcína od AstraZenecy je „bezpečná a účinná".

„Aj ja sám sa dám zaočkovať touto vakcínou, aby som ukázal, že jej môžeme úplne dôverovať," vyhlásil Castex na tlačovej konferencii.

Taliansko obnoví očkovanie vakcínou od AstraZenecy tiež

Taliansko v piatok obnoví očkovanie vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo Európska agentúra pre lieky (EMA) vyhlásila, že táto vakcína je bezpečná. Vo štvrtok to oznámil taliansky premiér Mario Draghi.

Taliansko v pondelok, teda pred štyrmi dňami, dočasne prestalo podávať vakcínu od AstraZenecy a dôvodom boli obavy z jej vedľajších účinkov, najmä z tvorby krvných zrazenín, pripomenula tlačová agentúra AFP.

„Podávanie očkovacej látky od AstraZenecy sa obnoví zajtra. Prioritou vlády zostáva zaočkovať čo najviac ľudí za čo najkratší čas," uviedol v oznámení premiér.

Očkovanie vakcínou od tejto britsko-švédskej spoločnosti pozastavili pred niekoľkými dňami pre rovnaké obavy viaceré krajiny v Európe.

Článok pokračuje na ďalšej strane.