Hyalomma marginatum, ako znie ich názov, prenášajú rickettsiózu (choroba bielych krviniek) a rôzne nebezpečné kožné choroby. Svojho hostiteľa sú schopní rozpoznať na diaľku a dokonca ho niekoľko metrov sledovať. Výskyt tohto nebezpečného druhu bol zaznamenaný napr. v Maďarsku, Rakúsku, Fínsku, Veľkej Británii a tiež v Nemecku blízko českých hraníc.

Všetko ale nasvedčuje tomu, že sa blížia aj k nám – na Slovensko.

Vľavo na snímke je kliešť obyčajný, vpravo africký druh Hyalomma marginatum.
Vľavo na snímke je kliešť obyčajný, vpravo africký druh Hyalomma marginatum.
Zdroj: Universität Hohenheim

Do galérie vstúpite TU >>

Hyalomma marginatum je bežným parazitom hlavne u vtákov, preto sa predpokladá, že ho práve tieto zvieratá priniesli do strednej Európy. "Minulý rok sa tieto kliešte objavili na území Nemecka, neďaleko českých hraníc. Pravdepodobne sa tam dostali vďaka vtákom. Tie však prenášajú iba lymfu, teda nedospelé kliešte. V Nemecku sa ale objavili veľké, dospelé druhy," povedal pre český Blesk.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Hyalomma marginatum.
Hyalomma marginatum.
Zdroj: wikimedia.org

 

"K tomu, aby sa tu udomácnili, majú dokonalé podmienky," dodal Maďar. To, že kliešte migrujú do strednej Európy, mohli zapríčiniť aj vysoké teploty, ktoré v posledných dňoch zužujú našu krajinu. "Hyalomma marginatum nevyhľadávajú miesto s vysokou vlhkosťou, práve naopak. Jeho typickým prostredím sú savany, teda lokality s vysokou teplotou," hovorí Štátny zdravotný ústav.

Prečítajte si aj:

Mohlo by vás zaujímať: