Aj keď po hrozivom prípade, ktorý sa stal vo Veľkej Británii, lekári upokojili verejnosť, že nehrozí epidémia, pripojili aj výstrahu. Podľa nich je dobré sa pred cestou do ázijských a afrických krajín zaočkovať, prípadne sa vyhýbať styku s akýmikoľvek zvieratami. V rozvojových krajinách totiž nie je ich vakcinácia bežná. Besnota sa vyskytuje v 150 krajinách sveta a každoročne na ňu zomrú desiatky tisíc ľudí, najmä v Ázii a Afrike.

„V  menej vyspelých krajinách je nutné považovať za potenciálne nakazené každé zviera, vrátane mačiatok a šteniat. Preventívne veterinárne programy s očkovaním domácich zvierat, ako ho poznáme u nás, fungujú len málokde v rozvojových oblastiach,“  vysvetlil pre český portál Blesk epidemiológ Rastislav Maďar s tým, že pred stykom s túlavými zvieratami by rodičia mali chrániť predovšetkým deti, ktoré sa neboja siahať práve na opustené psy a mačky. Nakaziť besnotou sa pritom dá nielen pohryznutím, ale aj po škrabnutí či olízaní zvieraťom.

„Ak vás nejaké túlavé zviera pohryzie, poškrabe alebo olíže, mali by ste si ranu okamžite vymyť vodou a mydlom a následne vyhľadať lekársku pomoc,“  uviedla britská lekárka Mary Ramseyová pre server BBC s tým, že v Anglicku zomrelo medzi rokmi 2000 a 2017 na besnotu päť ľudí.

Ako sa besnota prejavuje

Nakazený človek môže cítiť nešpecifické bolesti, neobvyklé brnenie a pálenie v mieste poranenia. Počiatočnými príznakmi sú bolesti hlavy, horúčka a úzkosť. Postupne sa môžu objaviť halucinácie, problémy s dýchaním a kŕče. Inkubačná doba sa pohybuje medzi troma až dvanástimi týždňami, môžu sa ale prejaviť aj v rozmedzí 1 týždňa až 1 roka.

Choroba sa môže rozvinúť do dvoch foriem. Rýchlejší priebeh končiaci smrťou počas niekoľkých dní má „hyperaktívnu, zúrivú formu“ s absenciou strachu a hydrofóbiou. Druhá forma je paralytická, prebieha pomalšie a dlhšie, smrť nastáva ochrnutím svalov a nervového systému.