Prokurátor označil facku 28-ročného Damiena Tarela za "absolútne neprípustnú" a "zámerný násilný čin".

Tarel, ktorý sa od utorkového incidentu nachádza vo väzbe, môže dostať za tento trestný čin maximálne tri roky väzenia a pokutu vo výške 45.000 eur. Obvinený je z útoku na verejného činiteľa.

K incidentu došlo v utorok počas Macronovej návštevy v obci Tain-l'Hermitage na juhovýchode krajiny, keď sa Macron po príchode išiel pozdraviť s miestnymi obyvateľmi zhromaždenými za zátarasami.

Samotný Macron zdôraznil, že incident bol "ojedinelý akt vykonaný násilným jedincom".

Muž dostal štyri mesiace väzenia

Súd v juhofrancúzskom meste Valence vo štvrtok odsúdil muža, ktorý dal tento týždeň facku prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, na 18 mesiacov väzenia, z toho 14 mesiacov podmienečne.

Súd mužovi tiež zakázal na päť rokov vlastniť zbrane. Tarel na štvrtkovom pojednávaní vypovedal, že jeho útok bol impulzívny a neplánovaný, podľa jeho slov ho podnietil hnev nad "úpadkom" Francúzska.

Odsúdený Francúz, ktorý pri facke zakričal stáročný bojový pokrik rojalistov (prívržencov štátnej formy kráľovstva) a potom "Preč s Macronom!", sám seba opísal ako pravicového alebo krajne pravicového "vlastenca".

Dodal, že nie je členom žiadnej strany ani skupiny. Vyhlásil tiež, že je zástancom ekonomického protestného hnutia žltých viest, ktoré otriasalo Macronovou vládou v rokoch 2018 a 2019.

Tarel pri vyhlasovaní verdiktu neprejavil žiadne emócie

Tarel sedel vo štvrtok na súde vzpriamene a pri vyhlasovaní verdiktu neprejavil žiadne emócie. Jeho priateľka sa v súdne sieni rozplakala, píše tlačová agentúra AP.

Muž pripustil, že prezidentovi dal "dosť silnú" facku. "Keď som videl jeho priateľskú, klamársku tvár, pocítil som odpor a zareagoval som násilím," povedal na súde s tým, že to bola impulzívna reakcia. "To násilie prekvapilo aj mňa samotného," dodal.

S priateľmi podľa neho uvažovali, že si prinesú vajíčko alebo šľahačkový koláč a hodia ich do prezidenta, ale nakoniec od tohto nápadu upustili.