Pre dym zrušili výjazdy trajektov i lodí. V meste tiež došlo k dočasným evakuáciám administratívnych budov, do ktorých sa dostal dym a vyvolal poplach. Zdravotníci ľuďom odporúčali, aby nechodili von. Mnohí však do ulíc vyšli s maskami na tvárach, ktoré, bohužiaľ, nepomáhajú. V zamorenej oblasti žije mnoho Slovákov. Jedným z nich je Lucka, ktorá situáciu popísala vlastnými slovami.

Viac fotiek zamoreného mesta nájdete TU <<

Austrálske mesto Sydney.
Austrálske mesto Sydney.
Zdroj: gettyimages

"Funguje sa tu tak, akoby sa nič nedialo, v médiách sa nehovorí úplne všetko, aby nevznikla masová panika. Okrem budíka nás tu budí veľmi štipľavý dym, ktorého zápach je tak silný, že človek má pocit, že mu horí priamo za domom," hovorí Slovenka žijúca v Austrálii. Obyvatelia situáciu opísali ako apokalyptickú či šialenú. Na internete sa tiež sťažovali na problémy s dýchaním a tvrdili, že dym ich zadúšal. Utorok je podľa nich dosiaľ najhorším dňom, čo sa týka dymu. V predošlých dňoch padal z oblohy na mesto popol.

 

Sydney zmizlo v strašidelnom oblaku dymu.
Sydney zmizlo v strašidelnom oblaku dymu.
Zdroj: gettyimages

"Kompetentní hovoria, že to majú pod kontrolou, no v skutočnosti nič pod kontrolou nemajú. Stále je to horšie a horšie. Školy sú zavreté, deti ostávajú doma. Dnes bol dokonca zákaz vychádzania," vyjadrila sa Lucka. Do nemocníc v Sydney prichádza v ostatných týždňov o 25 percent viac obyvateľov než obvykle, prílev sa týka pacientov s dýchacími ťažkosťami. Vo vnútri sa počas obeda či prestávok zdržiavajú aj deti v denných centrách a na školách.

Viac fotiek zamoreného mesta nájdete TU <<

Lucka, ktorá momentálne žije v Austrálii.
Lucka, ktorá momentálne žije v Austrálii.
Zdroj: pluska.sk

"Osobne môžem potvrdiť, že odkedy začali tieto požiare, aj ja na sebe pozorujem otravu. Mám dýchacie ťažkosti, bolesti hlavy, tlačí ma na hrudi, mám kašeľ a dokonca aj symptómy ako pri nádche. Situácia je vážna, netreba ju podceňovať. S priateľom rozmýšľame, že vycestujeme naspäť do Európy na Slovensko," dokončila.

Austrálske úrady minulý týždeň informovali, že úsek, v ktorom je znečistené ovzdušie, je dosiaľ "najdlhší a najrozsiahlejší", aký kedy v Novom Južnom Walese zaznamenali.