"Budeme hovoriť predovšetkým o otrasných vojnových zločinoch, ku ktorým dochádza na území Ukrajiny a ktoré chceme stíhať a trestať," povedal nemecký spolkový minister spravodlivosti Marco Buschmann v sobotu zverejnenom videu na sociálnej sieti Twitter.

Schôdzka šéfov rezortu spravodlivosti skupiny G7 sa v nemeckej metropole uskutoční v pondelok a v utorok. "Medzinárodné trestné právo je založené na silnom prísľube, že vojnové zločiny nemôžu zostať nepotrestané - bez ohľadu na to, kde boli spáchané a bez ohľadu na to, kto ich spáchal. Dodržať tento sľub je našou povinnosťou," vyhlásil Buschmann a v tejto súvislosti zdôraznil dôležitosť ministerskej schôdzky G7.

Na snímke zľava šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borell, britský minister zahraničných vecí James Cleverly, japonský minister zahraničných vecí Yoshimasa Hayashi, minister zahraničných vecí USA Antony Blinken, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, kanadská ministerka zahraničných vecí Melanie Jolyová a taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani počas summitu o vojne Ruska proti Ukrajine v rámci stretnutia ministrov zahraničných vecí G7.
Zdroj: Martin Meissner

Rusko od 24. februára vedie útočnú vojnu na Ukrajine. Ukrajina podľa oficiálnych vyhlásení na oslobodených územiach nachádza stále viac dôkazov o ohavných činoch, ktorých sa mali dopustiť ruskí okupanti, píše DPA.

Ukrajinské úrady podľa oficiálnych údajov registrujú doposiaľ viac než 45.000 vojnových zločinov. Naopak, takisto aj Rusko Ukrajine vyčíta vojnové zločiny.