ČO VIEME O KORONAVÍRUSE

Nákaza v Číne vypukla v decembri. Nakazených začalo pribúdať denoodenne desiatky - momentálny počet infikovaných sa pohybuje na hranici 40-tisíc ľudí, podľahlo mu najmenej 902 osôb. Koronavírus sa rozliezol do celého sveta - v zozame sa nachádza presne 25 krajín, v ktorých bola nákaza potvrdená, Slovensko je zatiaľ čisté.

VIAC FOTO nájdete v galérii <<<

Z nemocníc nestíhajú odnášať mŕtve telá.
Z nemocníc nestíhajú odnášať mŕtve telá.
Zdroj: twitter

TÁBORY NAKAZENÝCH

Čínska vláda nezaháľala. Úrady nariadili, aby sa všetci nakazení zhromaždili a zdržiavali sa v tábore, ktorý by nemali za žiadnych okolností opúšťať, aby sa vírus ďalej nešíril. Čínski zdravotíci a špecialisti prehľadávajú byt za bytom a kontrolujú občanov, nakazených berú bezprostredne so sebou do tzv. tábora.

PROVIZÓRNE NEMOCNICE

Čína bola doslova nútená konať rýchlo a pohotovo. Za niekoľko dní stihlo vo Wu-chane vyrásť niekoľko provizórnych nemocníc, ktoré však spĺňajú všetky atribúty, ktoré by spĺňať mali. Na internet ale unikli zábery, ktoré viac pripomínajú väzenie, ako nemocnicu. Okolie budovy strážia vojaci a dvere na izbách sú zamknuté z vonkajšej časti, pacienti sa preto nemajú ako dostať von. 

Nemocnica pre nakazených.
Nemocnica pre nakazených.
Zdroj: twitter

ONLINE UKONČENÝ

16:55 Prezident urobil zriedkavý krok - navštívil lekárov a pacientov s vírusom. Čínsky prezident, ktorý nazval vírus "diablom", podnikol zriedkavú návštevu, aby sa stretol so zdravotníckym personálom v prvej línii boja proti nákaze práve v nemocnici, kde liečia infikovaných pacientov. Prezident označil situáciu v epicentre epidémie za "veľmi vážnu" a vyzval na "ráznejšie opatrenia", ktoré zastavia šírenie epidémie, uviedla čínska štátna televízia CCTV.

16:20 Čínu okrem koronavírusu zužuje aj vtáčia chrípka. Tá ma podľa DailyMail na svedomí uhynutie viac ako 4500 sliepok. Úrady sa však k celej veci príliš nevyjadrujú a o vtačej chrípke mlčia. 

Čína bojuje s ďalšou epidémiou.
Čína bojuje s ďalšou epidémiou.
Zdroj: Shutterstock

16:10 Štatistiky koronavírusu - doteraz sa podarilo vyliečiť 3500 pacientov, infikovaných je 40 572 a mŕtvych je 910Viac FOTO nájdete v galérii <<

Vyliečiť sa podarilo 3500 nakazených.
Vyliečiť sa podarilo 3500 nakazených.
Zdroj: twitter

15:40 Dychberúci pohľad - Čína dezinfikuje mesto Wu-chan niekoľkými autami naraz.

15:20 Čínsky zdravotnícky personál sa snaží rozptýliť nakazených ľudí spoločným tancom v nemocnici. Snaha nemyslieť aspoň niekoľko minút na smrteľný vírus sa podľa všetkého podarila. 

15:00 Takto prebieha masová výroba rúšok v Číne. Aj napriek nepretržitej činnosti strojov sa však v krajine jedná o akútny nedostatok týchto produktov.

14:45 Ministri zdravotníctva EÚ budú vo štvrtok mimoriadne rokovať o koronavíruse.  Diskutovať budú o opatreniach, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu nového typu koronavírusu v Európskej únii. Uviedla v pondelok Rada EÚ v správe pre médiá. Ministri začnú rokovať doobeda od 10:00 h miestneho času, v snahe pokúsiť sa nájsť koordinovaný prístup k novej epidémii.

14:30 Epicentrum čínskeho mesta Wu-chan denne dezinfikujú obrovské autá a tiež tzv. "pešiaci". Viac FOTO z definfekcie mesta nájdete v galérii<<

Čína dezinfikuje Wu-chan.
Čína dezinfikuje Wu-chan.
Zdroj: twitter

14:25 Európska komisia v pondelok oznámila, že aj naďalej pracuje na všetkých frontoch zameraných na boj proti šíreniu nového koronavírusu. Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič, ktorý v pondelok navštívil Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie (ERCC), upozornil, že prioritou EÚ musí byť koordinácia a spolupráca. "Nastal čas spojiť sa s cieľom zastaviť túto epidémiu. Je nevyhnutné, aby sa celé medzinárodné spoločenstvo zameralo na úsilie zvýšiť pripravenosť a reakcieschopnosť pri boji proti koronavírusu, pričom sa nesmie zabúdať na medzinárodnú solidaritu," uviedol komisár v správe pre médiá.

14:10 Obrovský úspech! Lekárom sa podarilo VYLIEČIŤ 7-mesačné bábätko, ktoré bolo nakazené koronavírusom. V nemocnici bolo od 31. januára až do dnešného dňa, kedy ho lekári prepustili domov. Je to už 23. detský pacient, ktorého zdravotníci zbavili smrteľnej nákazy. 

Lekárom sa podarilo vyliečiť 7-mesačné bábätko z koronavírusu.
Lekárom sa podarilo vyliečiť 7-mesačné bábätko z koronavírusu.
Zdroj: twitter

13:55 V čínskych uliciach už človek môže vidieť dokonca aj domácich maznáčikov s rúškom na ústach.

Mačka s rúškom proti koronavírusu.
Mačka s rúškom proti koronavírusu.
Zdroj: twitter

13:45 Počet osôb, u ktorých v Británii potvrdili koronavírus 2019-nCoV, sa v pondelok zdvojnásobil na osem. Informovalo o tom britské ministerstvo zdravotníctva po tom, čo vírus diagnostikovali ďalším štyrom ľuďom.

Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 25 krajín sveta - vrátane Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.

13:10 Takto Činania vo Wu-chane ovládajú výťah. Tlačidlo na privolávanie zrušili, aby sa ho ľudia nemuseli priamo dotýkať. Namiesto toho prilepili o stenu kus dreva, do ktorého stačí kopnúť a výťah okamžite priletí - MÚDRE!  VIAC FOTO nájdete v galérii <<<

Takýmto spôsobom ľudia privolávajú výťah.
Takýmto spôsobom ľudia privolávajú výťah.
Zdroj: twitter

12:55 Mladé japonské dievča mrzne hodiny na ulici, aby vyzbieralo na pomoc pred koronavírusom čo najviac peňazí. Dúfa, že liek sa objaví čoskoro. Celý výťažok bude putovať do zamoreného Wu-chanu. 

12:40 Vraj "klasický" deň v Číne. Zdravotníci odvážajú z bytu mŕtve telo človeka, ktorý podľahol vírusu. 

12:25 Kým dorazia k expertom testy do laboratória, trvá to hodiny, no vyhodnotiť, či je pacient zdravý alebo nie, trvá celé dni. V čínskych laboratóriách denne testujú viac ako 6-tisíc vzoriek, testovali by údajne aj viac, ale nemajú dostatok miesta. 

Čínske laboratórium.
Čínske laboratórium.
Zdroj: twitter

11:35 Spojené štáty berú nákazu smrteľne vážne. Z Číny evakuujú ďalších svojich občanov - experti kontrolujú všetkých cestujúcich "hlavu po hlave" v špeciálnych odevoch.

11:20 Čínski doktori cvičia v jednej z nemocníc v zamorenom Wu-chane spoločne s nakazenými pacientmi TAI CHI.

10:53 Do Číny by mala čo najskôr putovať obrovská hromada pomocných suplementov, no logistika a distribúcia zlyháva na plnej čiare. Krabice s liekmi a rúškami sa váľajú na ulici. 

10:40 Počet mŕtvych sa zdvihol na 910. Nakazených je viac ako 40-tisíc. 

10: 25 S úlohou koordinovať reakciu úradov a zdravotníckych zariadení na šírenie nového koronavírusu 2019-nCoV odcestovali v pondelok do Číny členovia medzinárodnej expertnej misie pod vedením Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Misiu vedie Bruce Aylward, ktorý v rokoch 2014-16 koordinoval aktivity pri epidémii eboly v západnej Afrike.

10:08 Na Čínskej výletnej lodi Diamond Princess je už infikovaných viac ako 130 pasažierov z celkového počtu 2700.

Výletná loď The Diamond Princess s viac ako 130 infikovanými osobami na palube.
Výletná loď The Diamond Princess s viac ako 130 infikovanými osobami na palube.
Zdroj: youtube

09:55 Británia v pondelok označila nový koronavírus za vážnu a bezprostrednú hrozbu pre verejné zdravie. S odvolaním sa na vyhlásenie britského ministra zdravotníctva Matta Hancocka o tom informoval portál spravodajskej televízie Sky News.

09:50 Koronavírus bol zaznamenaný v známej dovolenkovej destinácii Slovákov - na Malorke. "Doniesla" ho tam britská rodina, avšak nakazený je zatiaľ iba 46-ročný muž dvoch detí. Veľká Británia má teda dokopy už 8 nakazených občanov, píše DailyMail.

09:40 Vírus už stihol doraziť aj do francúzskych Álp. Všetko vypuklo v známom rezorte, kde zdravotníci testujú stovky ľudí. Nákaza sa potvrdila zatiaľ u 7 z nich. 

09: 30 Proti koronavírusu bojuje "najsexi" doktorka v celej Číne. Volajú ju "svalnatý hrdina". Doktorka je okrem iného aj úspešná modelka s miliónmi fanúšikov po celom svete.

VŠETKY FOTO SEXI DOKTORKY NÁJDETE TU <<<

Juan Herong (30)
Juan Herong (30)
Zdroj: youtube

09:20 Čínsky právnik Čchen Čchiou-š, ktorý sa na voľnej nohe informoval o opatreniach proti koronavírusu vo Wu-chane, bol vo štvrtok NASILU odvedený do karantény, kde zmizol bez stopy. Ľudia sa obávajú, že bol nasilu umlčaný. Informovala o tom CNN.

09:15 Pred karanténou utieklo zo zamoreného Wu-chanu viac ako 5 miliónov ľudí. Odborníci tvrdia, že sa tým nákaza nemusí nikdy zastaviť, pretože si ju utečenci zobrali so sebou

Mohlo by vás zaujímať: