Monarcha zomrel pokojne v piatok ráno, informoval Buckinghamský palác.  „S hlbokým zármutkom Jej Veličenstvo kráľovná oznamuje smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej výsosti princa Philipa, vojvodu z Edinburghu,“ píše sa vo vyhlásení paláca. Pohreb by sa mal uskutočniť o týždeň v sobotu.

„Jeho kráľovská výsosť zomrela dnes ráno pokojne na Windsorskom zámku,“ dodal palác. Titul „vojvoda z Edinburghu“ po Philipovi automaticky zdedil jeho syn a následník trónu Charles, s ktorým zosnulý patriarcha nemal práve najlepší vzťah. Na Charlesovej korunovácii, teda po smrti kráľovnej Alžbety, však titul zdedí Philipov najmladší syn Edward.

Operácia „Forth Bridge“

Kráľovná teraz bude osem dní smútiť a nebude vykonávať žiadnu z kráľovských povinností. Telo vojvodu bude uložené na Windsorskom hrade. Zádušná omša sa uskutoční v Kaplnke sv. Juraja, ktorá sa nachádza v priestoroch hradu, kde princ strávili posledné dni svojho života. Uskutoční sa aj vojenský pochod naprieč Londýnom, ktorého sa zúčastnia členovia kráľovskej rodiny.

Členovia personálu vešajú oznámenie o úmrtí britského princa Philipa na bránu Buckinghamského paláca.
Zdroj: Matt Dunham

Princ Harry už oznámil, že sa kvôli smutnej udalosti vracia do Británie. Prípravy na pohreb Philipa britské médiá nazývajú operáciou Forth Bridge a očakáva sa, že kráľovná Alžbeta v najbližších dňoch vystúpi v televíznom smútočnom prejave.

VIDEO: Británia v slzách: Pred Buckinghamským palácom sa schádzajú davy ľudí,  aby si uctili pamiatku princa

Pozostatky princa Philipa následne uložia vo Frogmorských záhradách na pozemku prislúchajúcom k Windsorskému hradu, kde odpočívajú aj princ Albert a kráľovná Viktória. Po ceremónii bude po dobu 30 dní smútiť celá Veľká Británia, informoval denník Daily Mail.

Na snímke kvety pred Windsorským hradom 9. apríla 2021.
Zdroj: Victoria Jones

Samotná kráľovská rodina môže smútiť celé týždne a to, či sa budú počas tohto obdobia vykonávať oficiálne akcie, ktoré sú pre pandémiu koronavírusu aj tak realizované hlavne on-line formou, bude závisieť od želaní Alžbety. Členovia rodiny budú, ak treba, vystupovať v čiernych odevoch a britské vlajky zvesia na pol žrde.

Štátny pohreb nechcel

Posledná rozlúčka s princom Philipom sa neuskutoční formou štátneho pohrebu, ale vojenského. Posledným prianím chorého Philipa bolo zomrieť doma, vo svojej posteli a bez veľkých okázalostí, čo sa mu aj splnilo.

Kráľovská rodina zároveň vyzvala ľudí, aby naďalej dodržiavalí pandemické nariadenia a nezúčastňovali sa na spomienkových zhromaždeniach.

Posledné FOTO Philipa pred smrťou, vek ho už dobiehal – zábery nájdete v galérii >>

Princ Philip: Milovaný, ale aj odsudzovaný

Pokračovanie článku nájdete na ďalšej strane >>>