Na pražskom „Václaváku“ sa podľa českého portálu Blesk.cz pokúsil samoupáliť zatiaľ neznámy človek, zrejme 54-ročný muž, ročník 1964. Sám sa mal poliať horľavinou a zapáliť.

 K incidentu došlo okolo 15.00 h v hornej časti Václavského námestia pod jazdeckou sochou svätého Václava. Zranenia má zhruba na 30 percentách tela. Zdravotníci ho uviedli do umelého spánku a hospitalizovali. Na mieste sú hasiči aj polícia.

Podľa hovorkyne pražskej polície Andrey Zoulovej ide o muža českej národnosti. Z prvých informácií podľa nej vyplýva, že muž "nemal politický motív a nešlo ani o spoločenský protest". Muž  má popáleniny na 30 percentách tela. Záchranári ho previezli do Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady a uviedli ho do umelého spánku so zaistenými dýchacími cestami.

Muž, ktorého stav je po operácii veľmi vážny, mal svojmu bratovi pred činom oznámiť, že chce odísť ako študent Jan Palach pred 50 rokmi. Brat sa preto obrátil na políciu, ktorá sa muža pokúšala nájsť a zastaviť.

"Pred činom poslal svojmu bratovi správu, že chce odísť v duchu Jana Palacha. Jeho brat preto zalarmoval políciu, ktorá sa ho snažila lokalizovať cez mobilného operátora,"uviedol Hejma. "Lokalizácia však nie je nikdy presná. Je možné určiť, že ten človek sa pohybuje v okruhu zhruba 300 metrov. Policajti teda muža hľadali a boli dosť blízko a dobiehali tam," dodal Hejma pre Aktuálně.cz.

Muž sa podľa výpovedí očitých svedkov postavil k soche svätého Václava a niečo hovoril. Potom sa polial neznámou látkou, zrejme benzínom, a zapálil. Okolidúci ho okamžite začali hasiť šatami a jeden z nich vbehol do blízkej kaviarne. Tam sa „ozbrojil“ hasiacim prístrojom a horiacu postavu uhasil.

K incidentu došlo 50 rokov po tom, čo sa v Prahe, na protest proti okupácii vojskami Varšavskej zmluvy, upálil český študent Jan Palach.

Študenta pochovali v Prahe 25. januára 1969.
Študenta pochovali v Prahe 25. januára 1969.
Zdroj: archív
LIVE STREAM Blesku:

Správu aktualizujeme.

Viac na Pluska.sk:

Mohlo by vás zaujímať: