Piata flotila so sídlom v Bahrajne, ktorá zachytila z týchto lodí núdzové volanie, neuviedla viac podrobností o tom, kto ich napadol. Nikoho ani z tohto útoku neobvinila. Flotila tiež informovala, že vyslala do oblasti námorné sily na pomoc obom plavidlám. Jedno identifikovali ako ropný tanker MT Front Altair plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov. Na lodi vypukol požiar, uviedla agentúra AP.

"Potvrdzujeme, že došlo k útoku. Na palube nórskeho plavidla sa vyskytla mohutná explózia," informoval portál Dagbladet hovorca pobrežnej stráže. Druhou zasiahnutou loďou je tanker Kokuka Courageous. Obe lode mohli byť údajne zasiahnuté torpédami. 21 členov posádky z Kokuka Courageous a 23 členov z Front Altair bolo evakuovaných do bezpečia, došlo iba k jednému drobnému zraneniu. Kokuka Courageous prevážala náklad metanolu zo Saudskej Arábie do Singapuru a má poškodený pravý bok.

Náklad tankerov napadnutých v Ománskom zálive má spojitosť s Japonskom
Náklad tankerov napadnutých v Ománskom zálive má spojitosť s Japonskom
Zdroj: youtube

Náklad tankerov napadnutých v Ománskom zálive má spojitosť s Japonskom 

Japonské ministerstvo obchodu uviedlo, že dva tankery, ktoré sa neďaleko Hormuzského prielivu stali vo štvrtok zrejme cieľom útoku, majú náklad "súvisiaci s Japonskom". Vyjadrenie ministerstva prišlo v čase, keď japonský premiér Šinzó Abe končil dvojdňovú návštevu Iránu zameranú na zmiernenie napätia medzi Teheránom a Washingtonom. Zatiaľ sa nikto neprihlásil k zodpovednosti za tieto útoky na tankery. USA však predtým obvinili Irán z minulomesačných útokov na štyri ropné tankery pri pobreží Spojených arabských emirátov (SAE), pripomína agentúra AP. Abe vyzval v stredu Teherán, aby zohrával "konštruktívnu úlohu" pri posilňovaní mieru na Blízkom východe, a varoval pred hrozbou "neúmyselného vypuknutia konfliktu" v regióne.

Americké námorníctvo pomáha dvom tankerom napadnutým v Ománskom zálive
Americké námorníctvo pomáha dvom tankerom napadnutým v Ománskom zálive
Zdroj: twitter

FOTKY z útoku nájdete v galérii >>

Japonsko a Irán si zachovávajú dobré vzťahy, keďže na nerastné suroviny chudobné Japonsko je do veľkej miery závislé od dovozu ropy z Blízkeho východu, hoci iránska ropa tvorila vlani iba 5,3 percenta jeho celkového importu. Iránska tlačová agentúra IRNA medzitým informovala, že iránske námorné sily zachránili 44 členov posádok oboch tankerov, na ktorých po "nehode" v Ománskom zálive vypukol požiar. Námorníkov previezli do iránskeho prístavu v provincii Hormuzgán. Irán tiež vyjadril "znepokojenie" nad "podozrivými" incidentmi tankerov. Piata flotila amerického námorníctva ešte predtým informovala, že zachytila núdzové volanie z týchto lodí, ktoré sa v Ománskom zálive zrejme stali cieľmi útoku. "Lode amerického námorníctva sú v oblasti a poskytujú pomoc," uviedla 5. flotila vo vyhlásení.

Americké námorníctvo pomáha dvom tankerom napadnutým v Ománskom zálive
Americké námorníctvo pomáha dvom tankerom napadnutým v Ománskom zálive
Zdroj: twitter

 

Jedno plavidlo identifikovali ako tanker Front Altair, plaviaci sa pod vlajkou Marshallových ostrovov a prevážajúci naftu. Druhým plavidlom je tanker Kokuka Courageous, pod vlajkou Panamy s nákladom metanolu, pričom podľa regionálnych médií došlo na oboch lodiach k explóziám a požiarom. 
Kokuka Courageous má poškodený pravý bok lode. Jeden z členov posádky utrpel ľahké zranenie, informovala spoločnosť Bernhard Schulte Shipmanagement so sídlom v Singapure, vlastniaca toto plavidlo. Potopenie lode, ktoré prevádzkuje japonská firma, nehrozí.


Hovorca taiwanskej štátnej ropnej rafinérie CPC CORP, ktorá si prenajíma loď Front Altair, uviedol, že plavidlo mohlo byť zasiahnuté torpédom. Vlastníkom lode je nórska firma Frontline. Nórsky námorný úrad podľa agentúry AFP uviedol, že na palube plavidla došlo k trom explóziám, ale nikto neutrpel zranenia. Väčšinu posádky tvorili Rusi, Gruzínci a Filipínci.