"Kde je vôľa, tam je dohoda - máme ju!" uviedol Juncker. Podľa neho ide o "spravodlivú a vyváženú dohodu pre EÚ a Spojené kráľovstvo" a odporučil Európskej rade, aby ju podporila. Dohodu sa podarilo dosiahnuť vyjednávacím tímom Británie a EÚ pred summitom lídrov štátov EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker  vyhlásil, že dosiahnutie návrhu dohody o brexite znamená, že nie je potrebný žiadny ďalší odklad a Spojené kráľovstvo môže vystúpiť z EÚ 31. októbra.

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker
Zdroj: Profimedia.sk

"Máme skvelú novú dohodu, ktorá vracia kontrolu," napísal britský premiér Boris Johnson na Twitteri a vyzval poslancov parlamentu v Londýne, aby ju v sobotu na mimoriadnom zasadnutí schválili.

Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP) však oznámila, že stále s dohodou o tzv. brexite nesúhlasí. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Čo bude s brexitom ďalej?
Novú dohodu musia schváliť poslanci ako na strane Británie, tak aj EÚ. Hlasovanie v britskom parlamente prebehne v sobotu. Ak britskí poslanci neschvália ani tento návrh dohody, tak, ako to opakovane spravili pri expremiérke Therese Mayovej, Johnson bude musieť požiadať o odklad brexitu o tri mesiace. Následne budú musieť EÚ a Británia dospieť k novej dohode, ktorú poslanci schvália. Alternatívou je, že Johnson bude požadovať brexit bez dohody, k tomu však bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať aj nové parlamentné voľby.

VIDEO: Od Mayovej potupy ubehlo desať mesiacov. Takto sa lúčila po brexitovom fiasku

Britský premiér Boris Johnson a predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa niekoľko hodín pred začatím rozhodujúceho summitu v Bruseli spolu vo štvrtok rozprávali o dosiahnutí dohody o brexite.

Boris Johnson
Boris Johnson
Zdroj: facebook

Írsko novú dohodu podporí

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney privítal dosiahnutie dohody o brexite medzi Londýnom a Bruselom, ku ktorému došlo vo štvrtok, a nazval ho "veľkým krokom vpred", ktorý "ochraňuje kľúčové záujmy Írska".

Coveney uviedol, že dohoda je "veľmi významným úspechom..., ktorý je hodný podpory". Dohoda podľa jeho slov chráni ľudí, obchod a mier v Írsku. Novú dohodu ocenil aj írsky premiér Leo Varadkar. "Máme jedinečné riešenie pre Severné Írsko, ktoré rešpektuje jeho unikátne dejiny a geografiu. Je dobré pre Írsko a Severné Írsko. Žiadna tvrdá hranica...," povedal Varadkar.

Írsky premiér Leo Varadkar
Írsky premiér Leo Varadkar
Zdroj: Olivier Matthys

Čo obsahuje nová dohoda?

Súčasťou novej dohody už nie je tzv. írska poistka, ktorá bola jedným z hlavných dôvodov neschválenia predchádzajúcej verzie dohody v britskom parlamente. Podľa novej verzie dohody by Severné Írsko pokračovalo v dodržiavaní pravidiel a noriem EÚ pre všetok tovar. Tým by sa odstránila potreba regulačných kontrol tovaru prekračujúceho hranicu medzi britskou provinciou Severné Írsko a Írskou republikou ako zostávajúcim členom EÚ.

Severoírska DUP je proti

Lídri severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) vo štvrtok oznámili, že v súčasnom stave "nemôžu" podporiť dohodu o tzv. brexite medzi britskou vládou a Európskou úniou, informovala tlačová agentúra DPA.

Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra Borisa Johnsona rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Britský minister pre brexit Stephen Barclay
Britský minister pre brexit Stephen Barclay
Zdroj: House of Commons

Podľa vyhlásenia strany na Facebooku by v súčasnom stave nemohla podporiť to, čo sa navrhuje v "colných záležitostiach". DUP upozornila aj na mnoho nejasností v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty.

Britský premiér Boris Johnson v stredu členom svojho vládneho kabinetu povedal, že dosiaľ nedošlo k prelomu v rokovaniach o novej brexitovej dohode s EÚ, ktoré momentálne - na poslednú chvíľu - prebiehajú v Bruseli.

Britský minister pre brexit Stephen Barclay v stredu informoval, že ak poslanci britského parlamentu do soboty neschvália novú dohodu o odchode z Únie, premiér Johnson zašle do Bruselu list so žiadosťou o predĺženie termínu brexitu, ktorý je stanovený na 31. októbra.

Boris Johnson a David Sassoli
Boris Johnson a David Sassoli
Zdroj: Aaron Chown

Corbyn vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite

Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vo štvrtok vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite, na ktorom sa dohodli predstavitelia Británie a Európskej únie. Informovala o tom agentúra AFP.

Corbyn povedal, že dohoda "krajinu nespojí a mala by sa odmietnuť". Najlepší spôsob, ako vyriešiť brexit, je podľa Corbyna dať posledné slovo ľuďom, aby o tom rozhodli hlasovaním. Dodal, že labouristi cez víkend nepredložia návrh na vyslovenie nedôvery vláde a takisto uviedol, že záležitosť referenda pred voľbami je "otázkou budúceho týždňa", informovala televízia Sky News.

Dohodu o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva ešte musia ratifikovať Európsky, ako aj britský parlament.

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn
Zdroj: youtube

S dohodou aj naďalej nesúhlasí Severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ako už predtým uviedla vo svojom stanovisku. Podľa vyhlásenia strany na Facebooku by v súčasnom stave nemohla podporiť to, čo sa navrhuje v "colných záležitostiach". DUP upozornila aj na mnoho nejasností v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty.

Hlasovanie však bude tesné, pretože desať poslancov zo severoírskej Demokratickej unionistickej strany (DUP) avizovalo, že dohodu o tzv. brexite nepodporí. Podpora strany DUP je pritom pre britského premiéra rozhodujúca pri hlasovaní o dohode v parlamente.

Brexit majú v rukách Európska rada a EP

 Dolná komora britského parlamentu zasadne 19. októbra prvýkrát v tomto storočí mimoriadne v sobotu - aj preto, aby hlasovala o revidovanej dohode o odchode Británie z Európskej únie, ktorú vo štvrtok dosiahol premiér Boris Johnson s Bruselom

Mohlo by vás zaujímať: