V Česku a, chvalabohu, ani na Slovensku zatiaľ nie je situácia taká vážna ako v iných častiach Európy, najmä Taliansku. Napriek tomu čísla nakazených hovoria za všetko a u našich najbližších susedov je kríza predsa len o čosi vyššia.

Keď bol teda niekto vystavený riziku nákazy, povinnú karanténu dostane rovno od zamestnávateľa. Človek sa síce utešuje aspoň tým, že má voľno – no nútené „domáce väzenie“ dokáže strpčiť život nielen vám, ale aj vašim blízkym.

Kontroly na česko-nemeckých hraniciach.
Kontroly na česko-nemeckých hraniciach.
Zdroj: Profimedia

Svoje by o tom vedel povedať 38-ročný pedagóg z Ostravy, ktorý sa nedávno vrátil, aj s priateľkou, z lyžovačky v Taliansku. V domácej karanténe sú už druhý týždeň a s okolitým svetom komunikujú len prostredníctvom telefónov či internetu. „Najväčším problémom sú nákupy,“ opísal učiteľ pre český denník Blesk. Ani on, ani jeho priateľka totiž nemôžu vyjsť z bytu bez rúšky. Z tých sa však už aj v Česku stal nedostatkový tovar. Obaja sa tak dostali do slepej uličky. „Veľa donáškových služieb tu nie je a tie, ktoré áno, sú na štyri dni dopredu vyťažené,“ hovorí.

VIDEO: V troskách karanténneho hotela využívaného na karanténu našli 20 tiel

Potraviny im preto chodia kupovať príbuzní a známi. „Raz musela dokonca prísť mama. Cestovala niekoľko desiatok kilometrov. Nákup nechala za dverami, zazvonila a odišla,“hovorí Čech, ktorý teraz čaká na to, či sa u neho prejavia príznaky koronavírusu. Tým sa v krajine nakazilo už vyše 70 osôb.

Rastúca panika sa v jednotlivých štátoch odzrkľaduje najmä na často prehnane masívnych, panických nákupoch. Zatiaľ čo väčšina ľudí vníma vykupovanie dezinfekčných prostriedkov a trvácnych potravín ako výstrednosť, podľa analytika globálnych trendov a rizík Juraja Mesíka nejde o prejav paniky, ale občianskej zodpovednosti. „Valí sa na nás epidémia, akú Európa dlho nezažila. Vidíme, čo sa deje v severnom Taliansku,“ tvrdí odborník.

V Nemecku sa podľa Merkelovej nakazí väčšina populácie