„Panika? Mali by ste panikáriť viac,“odporúča cynicky zvyšku Európy lekár Daniele Macchini z nemocnice Humanitas Gavazzeni v Bergame, podľa ktorého môže prísť talianske peklo aj do iných štátov.

Druhý Wu-chan? Hrôzostrašné FOTO z talianskych nemocníc bojujúcich s koronavírusom >>

Takto to vyzerá na JIS-ke jednej z talianskych nemocníc, kde pacienti nakazení koronavírusom bojujú o život.
Takto to vyzerá na JIS-ke jednej z talianskych nemocníc, kde pacienti nakazení koronavírusom bojujú o život.
Zdroj: Twitter

Krajina je v celkovej karanténe, reštaurácie sú zatvorené, svadby, pohreby, športové akcie, premietania filmov a iné podujatia zrušené. Turistické raje ako Benátky, Rím či Miláno zívajú prázdnotou. Z celej krajiny je „červená zóna“, kde platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Cestovanie je povolené len vo výnimočných prípadoch. Guvernér Lombardska, kde epidémia v Taliansku vypukla, otvorene tvrdí, že systém „melie z posledného“ a žiada, aby zatvorila všetky podniky a zrušila všetky dopravné spoje okrem tých nevyhnutných.

„Je to cunami, ktoré nás pohltilo.“
Taliansky lekár

Epidémiu koronavírusu vo svete a situáciu na Slovensku sledujeme ONLINE >>

Taliansko má po Číne druhú najvyššiu smrtnosť na koronavírus SARS-CoV-2 na celom svete. Tá sa pohybuje až na úrovni 5 percent, čo je viac než 3,4, ktoré deklaruje Svetová zdravotnícka organizácia. V priemere na koronavírus doplatil životom každý 20. nakazený Talian, za čo podľa expertov môže až 23-percentná populácia starých ľudí, vôbec najväčšia v Európe. Práve seniori sú totiž najviac ohrozenou skupinou. Zomrelo už vyše 630 ľudí a 10-tisíc pacientov je nakazených.

Práve ich životy sa snažia lekári zachrániť, hoci otvorene priznávajú, že všetkých nakazených pacientov jednoducho nestíhajú liečiť a musia vyberať, kto bude žiť a kto zomrie. Rovnako ako kedysi počas vojny musia kruto selektovať, komu budú venovať drahocenný čas, ktorého je pre neustály príval infikovaných nedostatok. „Je to cunami, ktoré nás pohltilo,“ hovorí ďalší lekár zo severotalianskeho mesta Bergamo. „Ak má pacient nad 80, už sa ho ani nesnažíme zachrániť,“ dodáva. Všetka pozornosť sa navyše sústreďuje na koronavírus a ľudí, ktorí sú hospitalizovaní z iných dôvodov, musí liečiť nekvalifikovaný personál, ktorý „zaškolili“ len pomocou obyčajných letáčikov.

Anketa
Myslíte si, že epidémia koronavírusu prerastie až do celosvetovej pandémie?
  • 86%
  • 14%

VIDEO: Prevoz nakazeného pacienta v Taliansku

Lekári a sestričky sú fyzicky aj psychicky na pokraji síl, píše britský denník The Sun. Nielenže neustále pracujú, ale emocionálne jednoducho nezvládajú prípady ľudí zomierajúcich kvôli tomu, že im nestíhajú pomáhať, dodáva Daily Mail.Nemocnice sú vyťažené na 200-percent a menia preto dostupné priestory na provizórne jednotky intenzívnej starostlivosti. „Zostaňte doma, nechoďte nakupovať, nenakazte sa,“ prosia so slzami v očiach nielen vysilení zdravotníci.

VIDEO: Taliani vykupujú supermarkety

Karanténa rozdeľuje ľudí

Mnohé rodiny, kamarátov či partnerov tento nový režim surovo rozdelil – ako napríklad Američanku Kailu Hainesovú, ktorá v Taliansku žije už 30 rokov, a jej manžela. Keď premiér Giuseppe Conte vyhlásil plošnú karanténu, Kaila sa pracovne nachádzala v Miláne, zatiaľ čo jej muž, profesor na univerzite v Benátkach, musel zostať v izolácii doma s príznakmi koronavírusu. Navštíviť ho bude môcť najskôr až 3. apríla, dokedy majú mimoriadne opatrenia platiť. Do platnosti vstúpili po tom, čo úrady potvrdili 10-tisíc infikovaných pacientov a vyše 460 obetí.

VIDEO: Nepokoje v talianskych väzniciach si vyžiadali najmenej 6 mŕtvych

Česi v karanténe: Najväčším problémom sú nákupy potravín