Páchatelia údajne vystrelili niekoľko rán, zastrelili ženu a zranili niekoľko ľudí. Z miesta činu hlásia dve obete. Strelci by mali byť na úteku smerom k Lipsku. Predpokladaní útočníci unikli autom. Polícia vyzvala ľudí v Halle, aby zostali vo svojich domovoch alebo sa presunuli na bezpečné miesta. Útočník by mal byť 27-ročný nemecký občan Stephan B.

Zločin sa odohral počas Jom kipur: židovský sviatok známy ako deň zmierenia alebo festival zmierenia.

Podľa polície v Halle / Saale bola jedna osoba zatknutá. „Stále zostaňte v strehu,“ uviedla na twitteri polícia.

Streľba v Nemecku
Streľba v Nemecku
Zdroj: Sebastian Willnow

Viac FOTO z miesta činu nájdete TU!

„Vzhľadom na súčasné udalosti v Halle zvyšujeme ochranné opatrenia pre Drážďanskú synagógu a židovský cintorín,“ uviedol policajný hovorca Thomas Geithner (45). Policajti budú pravdepodobne strážiť miesto samopalmi.

Ďalšia streľba pred obchodom s kebabom

Denník bild.de informoval, že pred obchodom s kebabom sa našlo ďalšie telo. Podľa svedka sa na ulici strieľalo. 

Páchateľ údajne unikol taxíkom

Záchranné sily previezli krvácajúceho muža k záchrannému vrtuľníku vo Wiedersdorfe . Podľa informácií BILD by to mal byť vodič taxíka, ktorého auto potrebovali páchatelia. Podľa informácii sa muž bránil anásledne bol napadnutý. Podľa prvých informácií bola jeho manželka tiež zranená a prevezená do nemocnice.

Po streľbe pred synagógou v hallskej štvrti Paulus, kde navyše neznámi páchatelia hodili ručný granát na židovský cintorín, médiá informovali o pohybe najmenej dvoch osôb v maskovacom odeve, vyzbrojených strelnými zbraňami, ktorí unikali autom smerom na Lipsko. Jednu podozrivú osobu polícia medzičasom zadržala. Polícia tiež oznámila, že v súvislosti s incidentom v Halle sprísnila bezpečnostné opatrenia pri synagóge a židovskom cintoríne v Drážďanoch.

Bolo motívom TOTO?

Konanie útočníka, ktorý v stredu v Halle pred synagógou a v blízkosti predajne s kebabom zastrelil dvoch ľudí, bolo motivované jeho krajne pravicovými a antisemitskými názormi. Vyhlásil to nemecký minister vnútra Horst Seehofer, ktorého citovala agentúra AFP.
      
Seehofer zdôraznil, že na základe informácií prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje, existuje dostatočné množstvo indícií, že páchateľ konal na základe svojich krajne pravicových extrémistických názorov. "Podľa aktuálneho stavu poznatkov musíme vychádzať z toho, že ide prinajmenšom o antisemitský útok," povedal Seehofer.

Mohlo by vás zaujímať: