Viac FOTO nájdete TU!

Podľa spravodajského kanála Belorus 1 sa o návrhoch na zloženie nového kabinetu diskutovalo v stredu dopoludnia na zasadnutí predstaviteľov vedenia krajiny, ktorému predsedal Lukašenko.

Bieloruský prezident Lukašenko na vojenskej prehliadke v Minsku.
Bieloruský prezident Lukašenko na vojenskej prehliadke v Minsku.
Zdroj: Sergei Grits

      
Lukašenko na margo zmeny vlády podľa Belarus 1 uviedol, že s formovaním novej vlády sa začalo dávno, "pravdepodobne asi pred šiestimi mesiacmi". S týmto spresnením podľa vlastných slov prišiel preto, aby "sa zabránilo rôznym klebetám".
      
Podľa ruského spravodajského portálu Meduza.io Lukašenko spájal zmenu vlády s prezidentskými voľbami, v ktorých bude už šiestykrát po sebe kandidovať. Voľby hlavy štátu sa budú konať 9. augusta. Agentúra Interfax informovala, že Lukašenko už dávnejšie vysvetlil, že vždy, keď bol úradujúci prezident zaregistrovaný ako kandidát prezidentských volieb, bolo následne oznámené zloženie novej vlády.

Vymenoval nového premiéra

Lukašenko ozrejmil, že s bývalým premiérom Sergejom Rumasom nemal žiadne problémy a akceptoval jeho rozhodnutie venovať sa podnikaniu. "Nemáme nijaké veľké problémy, ale chce sa (Rumas) venovať podnikaniu. Vítam to," podotkol Lukašenko.

Golovčenko (47), doterajší predseda Štátneho vojensko-priemyselného výboru, študoval na Štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO) a bieloruskej akadémii manažmentu.

Na snímke zľava ruský premiér Michail Mišustin a bieloruský premiér Sergej Rumas počas stretnutia v Moskve 11. marca 2020.
Na snímke zľava ruský premiér Michail Mišustin a bieloruský premiér Sergej Rumas počas stretnutia v Moskve 11. marca 2020.
Zdroj: Dmitry Astakhov

V rokoch 2002-05 pôsobil ako expert na sekretariáte bieloruskej bezpečnostnej rady, neskôr ako poradca v prezidentskej kancelárii. Od roku 2013 do roku 2018 zastával pozíciu bieloruského veľvyslanca v Spojených arabských emirátoch. Riadenie Štátneho vojensko-priemyselného výboru prebral v roku 2018.

Rumasovu vládu Lukašenko odvolal v stredu večer.

Lukašenko na margo zmeny vlády podľa spravodajského kanálu Belarus 1 uviedol, že s formovaním novej vlády sa začalo dávno, "asi tak pred šiestimi mesiacmi".S týmto spresnením podľa vlastných slov prišiel preto, aby "sa zabránilo rôznym klebetám".