Do Čeľabinskej oblasti dopadol v piatok dopoludnia meteorit. Ruská Akadémia vied sa domnieva, že pred vstupom do  atmosféry vážil desať ton a letel rýchlosťou asi 20 kilometrov za sekundu. Rozpadol sa asi vo výške 30 až 50 kilometrov.

V riedko osídlenej oblasti na Urale potom dopadol meteorit ťažší ako jeden kilogram. Explózie v meteorickom roji úlomkov spôsobili na oblohe svetelné efekty.

Stodvanásť ľudí je v nemocnici a hlásených je viac ako 1000 zranených z toho najmenej 200 detí, traja ľudia sú v kritickom stave. Väčšinu z nich poranili črepiny z okien, ktoré rozbila tlaková vlna po dopade telesa.     

Ruské úrady vyzvali obyvateľov Čeľabinskej oblasti, aby sa "nepribližovali k neznámym predmetom", ktoré by mohli byť zvyškami meteoritu.

Spadol do jazera

Úrad gubernátora Čeľabinskej oblasti na svojej internetovej stránke tvrdí, že meteorit spadol do jazera v blízkosti mesta Čebarkuľ. Na miesto dopadu upozornil miestny rybár.

"Bol som ráno na ryby, ale veľmi to nešlo, preto som si trochu zdriemol. Zrazu ma prebudil nezvyčajný zvuk. Teplota naokolo z ničoho nič stúpla. A potom asi 400 metrov odo mňa niečo dopadlo do jazera. Všade naokolo lietali kúsky ľadu," opísal rybár pre denník Komsomolskaja Pravda.

Priznáva, že si urobil niekoľko fotiek, ale potom išiel od miesta radšej ďalej. "Onedlho boli na mieste vojaci aj policajti. Zbierali kamienky dookola. Videl som, ako voda v jazere začala vrieť," povedal muž.

V prvej analýze vody v jazere sa podľa predbežných testov našli fragmenty meteoritu. Odborníci tvrdia, že miestnym nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

Na miesto sa hneď vydali vojenské sily a čaká sa na príchod potápačov, ktorí majú prehľadať dno jazera. Teleso, ktoré dopadlo do jazera, bolo pravdepodobne zo železa.

"Podľa predbežných údajov ide o pevné teleso, pravdepodobne železnú rudu," povedal pre portál Lifenews.ru jeden z odborníkov.


Zväčšiť mapu

Súvisí s asteroidom, ktorý preletí okolo Zeme?

Meteorický dážď, ktorý dnes v Rusku zranil okolo tisíc ľudí, nemal žiadnu súvislosť s asteroidom, ktorý tesne minie Zem, vyhlásil americký Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA).

Kým ruské tlačové agentúry uvádzajú, že pád meteoritu by mohol súvisieť s večerným preletom asteroidu 2012 DA14 s priemerom 45 metrov, Európska vesmírna agentúra vo svojom vyhlásení v Twitteri píše, že jej experti žiadnu súvislosť medzi nimi neobjavili.

Teleso s váhou vyššou ako kilogram dopadlo asi 80 kilometrov od  centra mesta Satka v Čeľjabinskej oblasti, povedala agentúre Interfax riaditeľka astronomického observatória v Sverlovskej oblasti. Po jeho dopade sa domy otriasali a okenné tabuľky podľa agentúry ITAT-TASS praskali v mestách Satka, Čeľjabinsk, Korkino a Kopejsk.

Podľa vedcov NASA bola dráha ruského meteoritu výrazne odlišná od dráhy asteroidu 2012 DA14, z čoho vyplýva, že ide o nesúvisiaci objekt. NASA uviedla, že meteor ešte stále analyzujú, pohyboval sa však zo severu na juh, zatiaľ čo asteroid opačným smerom z juhu na sever, citovala ju agentúra DPA.

Takto vyzeral meteorit nad Zemou.
Zdroj: ESA

FOTO: ESA

Očakávajú druhý meteorit

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie prostredníctvom titulkov vo vysielaní miestnych televízií odporúča obyvateľom Čeľabinskej oblasti zachovať pokoj. Okrem toho popiera aj šíriace sa správy, že mesto by mal po prvom prísť aj druhý meteorický dážď. Informoval o tom server Gazeta.ru.

Oblastná pobočka rezortu pre mimoriadne situácie vyzvala obyvateľstvo urobiť si zásoby vody a základných potravín, zostať vo svojich príbytkoch a zdržiavať sa čo najďalej od okien, ktoré je vhodné prelepiť na kríž páskou.

Situácia v Čeľabinsku je podľa agentúry RIA Novosti po prvotnej panike spôsobenej meteorickým dažďom, ktorý oblasť zasiahol krátko po 09.20 h miestneho času, pokojná, nebadať žiadnu nákupnú horúčku.

Väčšina ľudí sa teraz stará o to, ako si v mrazivom počasí zakryť okná, ktoré im vybila tlaková vlna, prípadne riešia s poisťovňami škodové udalosti. Miestni obyvatelia priznávajú, že ich nezvyčajný úkaz vydesil.

Žiadne varovanie

"Samozrejme, že sme sa zľakli, veď boli aj výbuchy. Nevedeli sme, čo sa deje, nebolo žiadne varovanie, nebol ani signál. Nejakú polhodinu to trvalo, ale teraz je už všetko v poriadku. Sme živí a zdraví, chvála Bohu za to," uviedla pre RIA Novosti jedna z miestnych predavačiek, podľa ktorej si ľudia robia nákupy ako obyčajne.

Kúsky meteoritu dopadli do jazere neďaleko mesta Čebarkuľ.
Zdroj: kp.ru

Neďaleko mesta Čerbakuľ dopadla časť meteoritu.
FOTO: kp.ru

"Neskupujú ani chlieb, ani vodu, ani zápalky, nič," dodala. Obyvateľ Čeľabinska Vaľa Kazakov pre agentúru AP uviedol, že videl, ako sa niekoľko starších žien pustilo do plaču, že nastal koniec sveta.

Niektorí Rusi po dopade meteoritu vidia príležitosť, ako si za štátne peniaze zvelebiť domy. Úrady poškodeným bezprostredne po údere vesmírneho telesa sľúbili kompenzáciu.

A tak zatiaľ čo stovky poranených od črepín z okien rozbitých tlakovou vlnou čakali na ošetrenie, iní ľudia si rozbíjali okná sami v nádeji, že dostanú od štátu nové a lepšie. Informoval o tom denník Moskovskij komsomolec.

Znelo to ako explózia lietadla

Infraštruktúra podľa úradov pracuje normálne, iba školy sú uzavreté. V ovzduší nebola nameraná radiácia ani žiadne škodlivé látky.

Atmosférické divadlo podľa agentúry ITAR-TASS zaznamenali i v Kazachstane a tiež ruských mestách Jekaterinburg a Ťumeň. Ľudia, ktorí prepadli panike, sa najskôr domnievali, že explodovalo lietadlo.

Svedkovia z  Čeľjabinsku tvrdia, že výbuch bol taký hlasný, že pripomínal zemetrasenie a úder blesku. Ďalší vypovedali o dymiacich dráhach meteoritov a o horiacich guliach padajúcich k Zemi.

Riaditeľka astronomického observatória Polina Zacharová upresnila, že na zem dopadlo "samostatné teleso, ktorého váha bola väčšia ako kilogram. Jeho dopad vyvolal tlakovú vlnu, ktorá rozbila okná. V takom prípade vo výške päť až 20 kilometrov dochádza k explózii, ktorá vysiela jasné svetlo," povedala Zacharová.

Rusi vyhlásili poplach

"Je to nekontrolovateľný a nepredvídateľný proces," dodala. Odborníčka tiež odmietla, že by pád meteoritu na Urale súvisel s očakávaným preletom planétky v blízkosti Zeme. Teleso s váhou 400-tisíc ton sa bude podľa astronómov najbližšie k Zemi pohybovať asi 28-tisíc km vysoko.

Ruská polícia v súvislosti s prírodným úkazom na Urale vyhlásila poplach a  spustila krízový plán na ochranu dôležitej infraštruktúry. Evakuovali aj niektoré kancelárie. Úrady vyvesili na mestský web správu s výzvou, aby rodičia vyzdvihli deti zo školy a išli domov.

V pohotovosti sú aj jednotky ruskej protivzdušnej obrany Centrálneho vojenského okruhu, informovala agentúra ZNAK.com s odvolaním sa na zdroj na ruskom ministerstve obrany.

Mobily nefungovali

Systém skorého varovania občanov rozoslal obyvateľom textové správy do  mobilných telefónov. Podľa svedkov ale mobilné telefóny nefungovali, miestne úrady to pripisujú preťaženej sieti, ľudia totiž začali horúčkovito telefonovať.

"Spoľahlivými sa ukázali pevné linky," povedala Jurija Burenko z  miestneho ministerstva pre mimoriadne situácie. Ministerstvo oznámilo, že poškodených občanov budú kompenzovať.

K udalosti sa vyjdril aj ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, ktorý upozornil, že je nutné, aby svetové veľmoci vyvinuli systém, ktorý by pred cudzími telesami v  blízkosti Zeme varoval.

Vraj sa teraz opäť objavila vážnosť tejto otázky. Rusko ani USA podľa neho nepoznajú mechanizmus, ako blížiace sa telesá zastaviť.