Súkromne financovaný úsek bude súčasťou oveľa masívnejšej, viac než 8000 kilometrov dlhej trasy, ktorá prepojí Európu s Čínou, informoval portál Mail Online.

Diaľnica, prvýkrát navrhnutá Alexandrom Ryazanovom, bývalým prvým podpredsedom predstavenstva Gazpromu, by mala byť hotová do 14 rokov. Meridiánska diaľnica povedie od ruských hraníc s Bieloruskom až ku hraniciam Kazachstanu a bude súčasťou komplexnejšej trasy siahajúcej od Hamburgu až po Šanghaj, tzv. západoeurópsko-čínskej diaľnice.

Meridiánska diaľnica (vyznačená zelenou farbou) bude súčasťou masívnejšej diaľnice, ktorá bude spájať Hamburg so Šanghajom.
Zdroj: reprofoto Mail Online

Podľa zahraničných médií sa týmto Čína snaží ovládnuť globálny obchod – po dokončení súkromnej diaľnice bude totiž táto cesta najkratšou trasou pre prevoz tovaru medzi Európou a Čínou.

Výstavba časti tejto novodobej „Hodvábnej cesty“, ktorá v staroveku a stredoveku spájala Čínu s Rímskou a Byzantskou ríšou, bude stáť v prepočte 8,4 miliardy eur. Na západnej strane sa štvorprúdová diaľnica napojí na Bielorusko neďaleko mesta Smolensk, zatiaľ čo na východnej sa napojí na cestu neďaleko hraničného pásma Sagarchin v Rusku, pri kazachstanských hraniciach.

Prečítajte si aj: