UPOZORNENIE: Fotografie a video v tomto článku nie sú vhodne pre maloletých a citlivé povahy

 

Video: Adamka nechali v nemocnici krvácať

Ohavný prípad malého Adamka otriasol Českom v roku 2017, keď sa zdravučký chlapček plný života dostal po zbabranej operácii mandlí do bdelej kómy. Napriek tomu, že samotnú operáciu žiadna kamera nezachytila, na verejnosť vďaka českým médiám blesk.cz a dokumentu Obchod se svědomím z cyklu ČT Infiltrace unikol kľúčový záber arogantného správania sa lekárov a zdravotných sestier, ktoré malého Adamka v podstate pochovali zaživa.

Viac fotografií z incidentu a z Adamkovho života nájdete TU!

Adamko s oteckom.
Adamko s oteckom.
Zdroj: Facebook/Pomáháme Adámkovi, youtube

Všetko sa to odohralo v máji roku 2017, keď začal Adamko po operácii mandlí masívne krvácať. V nemocnici s ním bola jeho maminka, ktorá sa masívne krvácanie snažila zastaviť a lekárov prosila o pomoc. Bohužiaľ, márne. Lekárka, ktorá vyšla na chodbu, sa k malému pacientovi ani nepriblížila a ďalšia prešla okolo zúfalej mamky arogantne a so založenými rukami vo vreckách. Ak by im na malom pacientovi aspoň trošku záležalo, dnes mohlo byť všetko úplne inak. Masívne krvácanie, ktoré na nemocničnej chodbe ignorovali takmer 20 minút, spôsobilo, že sa Adamko dostal do bdelej kómy.

Adamko po masívnom krvácaní upadol do bezvedomia. Resuscitovali ho neuveriteľných 45 minút.
Adamko po masívnom krvácaní upadol do bezvedomia. Resuscitovali ho neuveriteľných 45 minút.
Zdroj: Facebook/Pomáháme Adámkovi, youtube

Od tejto tragédie ubehli už dva roky a rodina malého hrdinu nestráca nádej a verí, že sa jej podarí dosiahnuť spravodlivosť. Na nemocnicu podali žaloby, v ktorých žiadali smiešnu výšku odškodného v sume 22 miliónov korún, čo je v prepočte 858 000 eur, vydanie zdravotnej dokumentácie o predoperačných vyšetreniach či vyvodenie následkov. Pardubická nemocnica však tvrdí, že z prístroja Somnocheck nie je možné tieto údaje získať. To, našťastie, vyvrátil odborník, ktorý potvrdil, že tieto informácie sa dajú získať jednoducho. Súd tak nemocnici nariadil, aby potrebné dokumenty vydala. Tie by mali pomôcť aj pri následnom vyšetrovaní prípadu.

"Je to veľmi smutná záležitosť a obrana nemocnice sa javí odvolaciemu súdu ako účelová. Pokiaľ by to nebola taká smutná záležitosť, bolo by to skoro úsmevné," povedala pre blesk.cz predsedkyňa senátu Alena Pokorná. Podľa nej nemocnica vie, čo prístroj umožňuje, ale účelovo predlžuje súdne riadenie, aby nebol vydaný záznam. "Asi niečo skrýva," dodala Pokorná. Ako náhradu ponúkla pardubická nemocnica kompenzáciu vo výške 6 miliónov eur, čo je v porovnaní so zničeným životom dovtedy šťastného a zdravého chlapčeka dehonestujúce. Rovnako ako zničený život rodiny, ktorej sa v momente rozopadlo šťastie. Adamkov stav dnes vyžaduje 24-hodinovú starostlivosť.

Rodine sa život obrátil na ruby.
Rodine sa život obrátil na ruby.
Zdroj: Facebook/Pomáháme Adámkovi, youtube

Neostáva tak nič iné, ako malého hrdinu a jeho rodinu v ťažkom boji podporiť a povzbudiť. Čím viac ľudí sa dozvie o tom, aké fatálne následky na mladučký život mala arogancia nemocničného personálu a hrubé porušenie lekárskej prísahy, tým viac bude odvážnu rodinu počuť. Svoju podporu im môžete vyjadriť v komentároch alebo na facebookovej stránke na podporu Adamka. 

Pokiaľ ste sa s podobným prípadom zanedbania a nepodania pomoci stretli aj na Slovensku a chcete sa o svoj príbeh podeliť, neváhajte nás kontaktovať na [email protected]