Francúzsky prezident rozhodnutie lídrov EÚ privítal ako znak "silnej a zjednotenej Európy" tvárou v tvár ruskej agresii voči svojmu susedovi. Macron však varoval Kyjev, že prístupový proces bude "náročný", a pripustil, že rozhodnutie udeliť Ukrajine štatút kandidátskej krajiny súvisí s ruskou inváziou. "Je to politické rozhodnutie, plne to uznávam," uviedol šéf Elyzejského paláca.

Lídri členských krajín Európskej únie udelili vo štvrtok večer na summite EÚ v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Gruzínsku bola ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.

Najskôr sa musia popasovať s reformami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že je presvedčená, že Ukrajina a Moldavsko pristúpia k implementácii potrebných reforiem čo najrýchlejšie.

"V týchto nepokojných časoch nemôže existovať lepšia známka nádeje pre občanov Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska," povedala novinárom na počas summitu EÚ v Bruseli po tom, ako Ukrajine a Moldavsku udelili štatút kandidátskej krajiny EÚ. Šéfka európskej exekutívy však dodala, že obe krajiny si stále "musia urobiť" domáce úlohy.

"Som hlboko presvedčená o tom, že naše rozhodnutie, ktoré sme dnes (štvrtok) prijali, nás všetkých posilňuje. Posilňuje Ukrajinu, Moldavsko aj Gruzínsko tvárou v tvár ruskej agresii," dodala šéfka EK. Podľa nej aktuálne rozhodnutie posilňuje aj Európsku úniu, pretože blok svetu opäť ukázal jednotu vo svetle "vonkajších hrozieb".