Adamko čakal na lekára dlhých 13 minút, potom upadol do kómy a 40 minút ho museli oživovať. Teraz má poškodený mozog, nerozpráva, nereaguje a ani sa nehýbe.

Pred dvomi rokmi mu operovali v nemocnici krčné mandle. Štvrtú noc po zákroku začal silno krvácať a lekárka detského oddelenia rozhodla o jeho transporte na ambulanciu ORL oddelenia v tej istej budove. Ako píše Blesk, chlapček s mamičkou a v doprovode personálu tam musel ísť peši. 

Doktorka odkráčala s rukou vo vrecku.
Doktorka odkráčala s rukou vo vrecku.
Zdroj: blesk.cz

Pomoci sa však nedočkal. "Na mieste totiž zistili, že ambulancia je zamknutá a opustená. Detská lekárka, ktorá ich sprevádzala, od syna vzápätí s rukou vo vrecku kľudne odišla bez tohlo, aby mu akokoľvek pomohla. Vzápätí ich opustila aj bezradná detská sestra," opisoval dianie Adamkov otecko Jan.

Nasledujúce minúty hrôzy na chodbe pardubickej nemocnice zaznamenala bezpečnostná kamera. Na videu vidieť, ako lekárka od krvácajúceho chlapca odchádza a zdravotná sestra sa naňho pozerá a zdesene si rukou zakrýva pusu.

Podľa Adamkovho otca, personál detského oddelenia vôbec netušil, že ordinácia je v noci zatvorená a nemal ani číslo na mobol lekára, ktorý slúžil. Uplynulo nekonečných 13 minút od začiatku krvácania, než sa podarilo lekára zohnať.

Budú radi, ak sa vôbec usmeje

Keď lekár ORL konečne prišiel, chlapčeka už našiel chroptiaceho a v bezvedomí. "Začal štyridsaťminútové resuscitovanie, ktoré síce bolo úspešné, ale syn v dôsledku ťažkého poškodenia mozgu z nedostatku kyslíka zostal v kóme," vraví otecko.

Adamko, ktorý bol pred operáciou mandlí úplne v poriadku, má poškodené všetky mozgové centrá. Nekomunikuje, nereaguje, nehýbe sa. Jeho rodička budú považovať za obrovský úspech, ak sa na nich v budúcností vďaka rehabilitácii aspoň usmeje.

Adamko na jednom z rehabilitačných cvičení.
Adamko na jednom z rehabilitačných cvičení.
Zdroj: blesk.cz

Otec s mamou sa však nádeje nevzdávajú a synčekovi sa aj vďaka peniazom z verejnej zbierky snažia zaistiť zdravotné a rehablitačné pomôcky a ďalšie formy liečby.

"Situácia, v ktorej sa rodina ocitla, je bolestná a veľmi nešťastná. Žiaľbohu, ani po vynáložení maximálneho úsilia sa nedá vždy predísť komplikáciam. To však neznamená, že každý podobný prípad všetkých zdravotníckych pracovníkov hlboko ľudsky nezasiahne," priznala hovorkyňa nemocnice Katarína Semrádová.  

"Sú absolútne arogantní a odmietajú odškodnenie," reagoval Jan Vyčítal na adresu nemocnice. Advokát rodiny už na nemocnicu podal žalobu a prípad rieši aj polícia.

Operácia vyšla, potom prišiel šok

O podobnom prípade nedávno informoval aj denník Plus JEDEN DEŇ. Pani Viere (60) zo Žiliny operovali v tamojšej nemocnici pankreas. Operácia sa skončila dobre, potom prišiel šok! Pacientka spadla personálu z operačného stola a zostala ochrnutá. Teraz je odkázaná na 24-hodinovú starostlivosť. Doma sa o ňu starajú dve dcéry a syn.

Máte aj vy podobné skúseností s ľahostajnosťou nemocničného personálu? Ak áno, napíšte nám na [email protected]