Divadelné predstavenie "Naše násilie, vaše násilie" vyvolalo v susednom Poľsku, ktoré je silno kresťansky založené, vlnu emotívnych reakcií. Na pódiu sa odohrávajú veci, nad ktorými sa zastavuje rozum a právom rozprúdili ostrý dialóg nielen v Poľsku, píše poľský portál fakt.pl.

Dobrovoľníci sa na dopúšťali zverstiev na utečencoch! Je príšerné, čo na nich páchali

V priebehu divadelnej hry sa totiž na pódiu odohrávajú viaceré kontroverzné scény. Jedna z sa rozvíja za tónov tradičnej koledy Tichá noc a herečka na pódiu sa promenáduje pred divákmi s poľskou vlajkou v rozkroku. Táto scéna však nie je vrcholom predstavenia, keďže to najnechutnejšie si jeho srbský režisér a scenárista Oliver Frljić nechal na koniec.

Znasilnenie na pódiu

Záver predstavenia už sa dostal do pozornosti poľskej aj nemeckej tlače kvôli škandálnosti s akou narába s kresťanskými symbolmi a inštitúciou divadla. Herec predstavujúci Ježiša Nazaretského totiž v scéne zlezie z kríža a priamo na pódiu predvedie znásilnenie moslimskej ženy. Scéna bola zrejme zamýšľaná ako metafora násilia plodiaceho násilie, ale jej autor zjavne v tomto zámere značne prestrelil.

Šokujúcim faktom je aj oficiálna podpora divadelného festivalu Bygdoszcz poľským ministrom kultúry Pitrom Glinskim, ktorý sa k škandálu zatiaľ nevyjadril.

Francúzski moslimovia v tom majú jasno: Islam je viac ako zákon!