Minulý týždeň vyplávala na povrch šokujúca informácia: ľudia obvinení z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej mali mať na muške aj prvého námestníka Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho. 

Sudca a prokurátor sú osoby, na ktorých likvidáciu si len tak niekto netrúfne. Ak sa na to predsa len odváži, musí si byť sám sebou veľmi istý. 

To, že chcel niekto zavraždiť slovenského vysokopostaveného prokurátora, príliš nebezpečne pripomína mafiánske praktiky v Taliansku v 80. a 90. rokoch minulého storočia. Vtedy tam policajti, ale najmä sudcovia a prokurátori, žili v neustálom strachu o svoj život. 

Talianska mafia Cosa Nostra spáchala na dvojicu prokurátorov krvavý atentát v roku 1992.
Zdroj: Reprophoto Youtube

Talianska mafia sa potrebovala zbaviť predovšetkým dvoch prokurátorov, Giovanniho Falconeho († 53) a Paola Borsellina († 52). Tí totiž zločincom vytrvalo šliapali na päty a život zasvätili boju s organizovaným zločinom. A burcovali k tomu aj kolegov.

Vľavo Giovanni Falcone († 53) a vpravo Paolo Borsellino († 52)
Zdroj: Reprophoto Youtube

Pre kriminálne živly boli preto nesmierne nebezpeční a vtedajší šéf talianskej mafie Salvatore Riin ich chcel za každú cenu zlikvidovať. Žiaľ, nakoniec sa mu to aj podarilo. Prokurátori napriek nepretržitému ozbrojenému sprievodu zomreli v priebehu 52 dní v roku 1992 pri atentáte, keď na nich nastražili Riinovi stúpenci výbušninu. 

Výbuch nálože podľa niektorých svedkov pripomínal menšie zemetrasenie. Diaľnica zostala totálne zdevastovaná.
Zdroj: Reprophoto Youtube

Fotky z atentátu nájdete v galérii

Našťastie, ani tragická smrť prokurátorov nezastavila ťaženie talianskeho súdnictva proti mafii. Viacerí ťažkí zločinci sa dostali za mreže a moc organizovaného zločinu sa predsa len oslabila.  

Anketa
Hrozí nám podľa vás na Slovensku podobný scenár?

Viac sa o atentáte dozviete vo VIDEU

Prečítajte si tiež: