Viac FOTO nájdete TU!

Španielska vláda pritom len v stredu oznámila, že použitie vakcíny limitovala pre obavy z možnej tvorby krvných zrazenín na osoby vo veku 60-65 rokov, pripomína agentúra AFP.

AstraZeneca
Zdroj: TASR/AP

"Zámerom je dokončiť očkovanie ľudí, ktorí sú považovaní v súvislosti s COVID-19 za najzraniteľnejších," uviedlo ministerstvo vo svojom štvrtkovom vyhlásení.

K takémuto kroku pristúpila španielska vláda na základe odporúčania Európske agentúry pre lieky (EMA), ktorá krajinám EÚ odporučila, aby naďalej pokračovali v očkovaní touto látkou.

Španielsky rezort zdravotníctva zároveň informoval, že čoskoro rozhodne o tom, ako sa bude postupovať pri ľuďoch mladších ako 60 rokov, ktorí už dostali prvú dávku tejto dvojdávkovej vakcíny.

Aktuálna situácia
Ochorenie spôsobené koronavírusom (COVID-19) je infekčné ochorenie spôsobené novoobjaveným koronavírusom. Väčšina ľudí, ktorí ochorejú na COVID-19, bude mať mierne až stredne závažné príznaky a zotaví sa bez osobitnej liečby. Celkový počet prípadov vo svete: 133 755 255 Celkový počet úmrtí vo svete: 2 899 782 Celkový počet vyliečených: 76 000 000 Celkový počet podaných vakcín: 710 843 670 Celkový počet zaočkovaných ľudí: 153 986 235

EMA v stredu vyhlásila, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny od AstraZenecy. Zároveň trvala na tom, že výhody očkovania touto vakcínou naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

Podobný postoj krátko na to zaujala i Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej je spojitosť medzi očkovacou látkou od firmy AstraZeneca a vznikom trombóz síce možná, no nebola potvrdená.

AstraZeneca
Zdroj: TASR/AP

Mnohé krajiny vrátane Nemecka, Francúzska či Belgicka použitie tejto vakcíny pre narastajúce obavy obmedzili pre osoby nad 55, respektíve 60 rokov.

Anketa
Keby ste si mohli vybrať, ktorú vakcínu by ste preferovali na očkovanie proti covidu-19?

Španielsko so 47 miliónmi obyvateľov dúfa, že do konca augusta zaočkuje - v súlade s cieľmi EÚ - až 70 percent svojej populácie. Oboma dávkami však dosiaľ zaočkovalo menej ako sedem percent svojich obyvateľov.

Španielsko patrí k európskym krajinám, ktoré pandémia zasiahla najhoršie. V súvislosti s ňou dosiaľ zaznamenalo viac ako 3,2 milióna prípadov nákazy a vyše 76.000 úmrtí.