Aby unikli do relatívneho bezpečia alebo pred vládnymi obmedzeniami, prenajímajú si súkromné tryskáče, ktoré teraz úplne ovládli letecký biznis. Majetné rodiny sa húfne presúvajú napríklad na Kajmanské ostrovy.

Pokiaľ ide o bežnú „ekonomickú triedu“, príchod koronavírusu poznačil aj ju. Keď Trump ohlásil 30-dňový zákaz letov do Európy, panikárici turisti v zahraničí si kupovali letenky za tisíce eur, len aby sa dostali včas domov. V mnohých prípadoch však lietadlá brázdili nebesá prázdne. Išlo o tzv. lety duchov, taktiku aeroliniek, ako nestratiť lukratívne letové intervaly. Ak by totiž firmy lety zrušili, prišli by o často vyhľadávaný termín, ktorý by pripadol inej spoločnosti.

Aby tomu zabránili, aj napriek nedostatku cestujúcich radšej vypravia prázdne lietadlo, ktoré produkuje emisie zbytočne, pretože nikoho nevezie. Z ekonomického a dlhodobého hľadiska sa to však aerolinkám oplatí viac ako prísť o čas v letovom pláne. Každý sa totiž spolieha na to, že súčasná zdravotnícka kríza nebude predsa trvať večne.