Tzv. monoklonálne protilátky, ktoré v rámci experimentálnej liečby podávali aj exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, v súčasnosti predstavujú najúčinnejší spôsob liečby covidu.

Nemožno ich však využívať ako domácu liečbu. Práve túto medzeru na trhu by mali vyplniť tabletky ako molnupiravir a paxlovid. Prvý z liekov – antivirotikum Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir – nakúpi v počte 70-tisíc balení aj Slovensko, informoval Denník N.

Tento liek využije aj Česká republika. 

Jeho najväčšou výhodou je, že je možné užívať ho aj doma, keďže sa podáva vo forme kapsúl, na rozdiel od infúznych monoklonálnych protilátok.

Anketa
Aký je váš názor na nové experimentálne lieky proti covidu?

Účinné, ale veľmi obmedzené

Monoklonálne protilátky – prvýkrát v Európe používané v Nemecku – na Slovensku podali doposiaľ zhruba 3000 pacientom, uviedla pre Denník N hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Sú podávané formou infúzie ľuďom, u ktorých hrozí ťažký priebeh covidu: osoby nad 65 rokov, s obezitou, cukrovkou či chronickými chorobami.

Rovnako covid liečia napríklad aj Američania, ale aj Česi. Monoklonálne protilátky majú svojho žolíka už v mene; telu umelo dodajú protilátky, aby sa mohlo lepšie brániť. Ide o rovnaký princíp ako pri očkovaní, len s tým rozdielom, že vakcína naučí imunitný systém človeka, ako si ich má vytvárať sám.

Na snímke ľudia čajakú na očkovanie v očkovacom autobuse Košického samosprávneho kraja (KSK) pred Mestským úradom v Sečovciach.
Zdroj: Roman Hanc

Nespornou výhodou očkovania je aj to, že pri takejto imunizácii imunita vydrží, kdežto pri liekoch rýchlo vyprchá.

Problémom umelého podávania protilátok je aj jej cena a dostupnosť, ktorá je striktne obmedzená, nehovoriac o tom, že ide o vnútrožilové podávanie. Opäť sa teda dostávame k dôležitosti skutočných liekov proti covidu – molnupiraviru a paxlovidu. „Potrebujeme orálne dostupné antivirotikum,“ zdôraznil ešte pred časom český biochemik Jan Konvalinka z Karlovej univerzity.

V prípade, že európske aj americké orgány schvália dva nové lieky vyvinuté špeciálne proti covidu, ľudia by mali konečne k dispozícii skutočnú domácu liečbu koronavírusu a neboli by odkázaní na ambulantné zákroky či hospitalizáciu.

Spojené štáty, napríklad, nakúpili vopred milióny dávok liekov molnupiravir a paxlovid, a teraz už len čakajú na ich schválenie od FDA (Správa potravín a liečiv). Dočkať by sme sa ich mali však čoskoro aj my.

Pilulky proti covidu aj na Slovensku

Pokračovanie nájdete aj na ďalšej strane >>>