Korunovácia Charlesa III. sa uskutoční 6. mája vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Zúčastnia sa na nej zahraničné hlavy štátov a ďalší predstavitelia verejného života.

Britský panovník spolu so svojou manželkou Camillou budú mať pri príchode do Westminsterského opátstva oblečené červené rúcha a pri odchode zasa purpurové. Kráľove rúcha pochádzajú z londýnskej krajčírskej dielne Ede and Ravenscroft, ktorá má 334-ročnú históriu.

Camillino červené rúcho bolo pôvodne vyrobené pre zosnulú kráľovnú Alžbetu II., zatiaľ čo purpurová róba je nová a vyhotoví ju britská Kráľovská škola vyšívania (RSN).

Na róbe sa budú nachádzať i výšivky vyobrazujúce témy prírody a životného prostredia, keďže tieto oblasti patria k veľkým vášňam kráľovského páru. Na korunovačnom rúchu tak bude po prvýkrát v dejinách vyšitý motív hmyzu a chrobákov, píše Reuters.

Buckinghamský palác v nedeľu na Instagrame zverejnil i fotografie, na ktorých členovia RSN obšívajú Charlesovu červenú korunovačnú róbu zlatým lemom a na purpurové rúcho vyšívajú Camillin monogram.

Prečítajte si tiež: