Pritom už minulý týždeň ich ničili záplavy, ktoré si v krajine s 11,5 milióna obyvateľov vyžiadali 36 mŕtvych a sedem nezvestných.
Belgické krízové stredisko vydalo pre obyvateľov varovanie, pretože nepriaznivé počasie má podľa očakávania trvať niekoľko dní.

Silné lejaky spôsobili značné škody

Husté lejaky spôsobili značné škody v meste Dinant (v provincii Namur), kde bolo po celom jeho území vidieť kopy navŕšených automobilov. Zástupca starostu Robert Closset povedal, že do boja zo záplavami, ktoré označil za horšie než tie minulotýždňové, poslali hasičov.

"Žijem tu celý svoj život a nikdy som niečo také nevidel," povedal agentúre AP. Dodal, že nebola hlásená žiadna nová obeť.
V provincii Lutyšsko (s metropolou Liege), ktorú záplavy minulý týždeň postihli veľmi vážne, situáciu pozorne sledujú miestne úrady. Podľa nich sa cez víkend neočakáva výrazné vyliatie vody z riek, preto rozhodli, že celková evakuácia obyvateľov z oblasti nie je v tejto fáze nutná.

Počet potvrdených úmrtí po minulotýždňových záplavách v Belgicku a susedných krajinách prekročil tento týždeň 210 a ekonomické škody podľa odhadov dosiahnu miliardy eur. Vláda Valónska, ktorá má výkonnú moc v tomto francúzsky hovoriacom regióne Belgicka, oznámila plán rekonštrukcie za dve miliardy eur.

Odborníci vravia, že takéto záplavy budú z dôvodu klimatickej zmeny čoraz častejšie a vážnejšie a krajiny sa tomu musia prispôsobiť - musia napríklad zmeniť odhadovanie rizík budúcich záplav, zlepšiť varovné systémy a pripraviť obyvateľstvo na podobné katastrofy.

Šokujúce FOTO zo záplav nájdete v GALÉRII