Na spoločnej tlačovej konferencii to oznámili britská premiérka Theresa Mayová a predseda EK Jean-Claude Juncker.

V rokovaniach podľa nich došlo k dostatočnému posunu, čo vydláždilo cestu k ďalším rozhovorom o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou, informuje spravodajský portál stanice BBC. Podľa agentúry AP odporučila EK rozšírenie dialógu o otázky budúcich vzájomných vzťahov a obchodných stykov.

Unikli tajné dokumenty o chystanom brexite: Nemecko kuje pikle, kladie si vlastné podmienky!

Mayová uviedla, že rokovanie bolo "extrémne náročné", pričom na oboch stranách došlo ku kompromisom, dodáva spravodajská stanica Sky News. Premiérka vyhlásila, že dohoda o brexite zabezpečí práva pre tri milióny občanov EÚ žijúcich v Británii, ktorí podľa nej "budú môcť naďalej viesť život ako v zahraničí".

Konečne prišlo k prvej zhode.
Konečne prišlo k prvej zhode.
čtk

Premiérka Mayová ma ubezpečila, že dohoda má podporu britskej vlády. Verím, že na tomto základe sme dosiahli prelom, ktorý sme potrebovali," uviedol predseda EK Jean-Claude Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s Mayovou v Bruseli. Termín brexitu je stanovený na 30. marca 2019, o odchode rozhodli voliči vo vlaňajšom referende.

Prevalili sa tajné plány britskej vlády po brexite: Krutá rana pre skladníkov či upratovačky! Majú to zrátané

Podľa Mayovej slov dosiahnutá dohoda zabezpečuje, že po brexite nevzniknú medzi Severným Írskom a Írskou republikou tzv. tvrdé hranice, teda hranice zostanú bez fyzických bariér, informuje agentúra AP. Severné Írsko (Ulster) bude mať jediné pevninské štátne hranice Spojeného kráľovstva s členskou krajinou EÚ.