Na návrh premiéra Petra Nečasa (ODS) prezident odvolal Drobila z funkcie. Prezident ČR si zároveň pozval lídrov troch koaličných strán na Pražský hrad.

Schôdzka u prezidenta, ktorá dnes bude predchádzať hlasovaniu Poslaneckej snemovne o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde Petra Nečasa, má znížiť napätie v koalícii.

Českí poslanci sa k hlasovaniu o nedôvere vláde dostanú pravdepodobne až večer. Rokovanie dolnej komory prerušili do 15.00 hodiny.

Kvôli korupčnej kauze Drobil sa českí koaliční lídri stretli od piatku do pondelka trikrát, ale schôdzka v pondelok večer hneď po začiatku skončila demonštratívnym odchodom najmenšej koaličnej strany Veci verejné (VV) z rokovaní.

VV tak reagovali na nátlak zo strany ODS premiéra Nečasa, aby vládu pri hlasovaní o dôvere bezvýhradne podporili. Stranu VV od rokovacieho stola „vyhnala“ podmienka ODS, že výmena na poste policajného prezidenta, ako to požaduje VV, je možná iba zároveň s personálnymi zmenami vo vedení ministerstva vnútra. Ministrom vnútra je v Česku predseda strany VV Radek John a odchod policajného prezidenta Oldřicha Martinů z funkcie je jednou zo základných požiadaviek ministra i jeho strany.

Martinů sa stal policajným prezidentom za ministra Ivana Langera, ktorý má dnes v ODS na starosti stranícke financie. Z jednej z nahrávok, ktoré v kauze Drobil unikli do médií, pritom poradca ministra označuje Langera za človeka, ktorý má v strane na starosti čierny finančný fond. V korupčnej kauze, ktorá už týždeň hýbe celou českou vládnou koalíciou, ide o podozrenie, že ľudia ministra Drobila mali plán, ako časť štátnych financií v rozsahu až 20 miliónov eur previesť cez predražené zákazky do čierneho fondu ODS.