Británia by mohla usporiadať ďalšie referendum o členstvo v Európskej únii, ak by sa jej podarilo vyjednať s Bruselom novú dohodu, ktorá by jej zabezpečovala plnú ochranu svojich hraníc.

V príspevku uverejnenom v denníku The Daily Telegraph to uviedol konzervatívny minister zdravotníctva Jeremy Hunt. V pondelok britské médiá informovali, že sa Hunt pravdepodobne bude uchádzať o nástupníctvo premiéra Davida Camerona. Kandidatúru na post predsedu vlády naopak vylúčil minister financií George Osborne.

Belgicko zasiahol nový fenomén: Briti sa rozhodli po referende konať!

Politik, ktorý v premiérskom kresle vystrieda Camerona, by mal mať možnosť rokovať s Európskou úniou ešte pred tým, než podá oficiálnu žiadosť o vystúpenie z bloku, ktorá začne dvojročnú lehotu vyjednávania, uviedol Hunt.

"Než nastavíme odpočítavanie (do odchodu krajiny z EÚ) musíme vyjednať dohodu a dať ju na zváženie britskému ľudu a to buď v referende, alebo ako manifest konzervatívcov pred parlamentnými voľbami," uviedol Hunt.

Osborne sa o kreslo nebude uchádzať

Už v pondelok britský časopis Spectator oznámil, že je "vysoko pravdepodobné", že sa Hunt pokúsi nahradiť v úrade britského premiéra Davida Camerona. Zdroj svojho tvrdenia ale časopis neuviedol.

Cameron oznámil v piatok rezignáciu kvôli výsledku referenda o zotrvaní krajiny v Európskej únii. Briti si odhlasovali koniec členstvoav bloku. V pozícii predsedu vlády by mal zostať do konca septembra.

Podľa príspevku uverejnenom v denníku The Times sa naopak o premiérske kreslo nemieni vo vnútrostraníckom zápolení uchádzať minister financií George Osborne, ktorý spolu s Cameronom usiloval o pokračovaieí členstva Británie v európskom bloku.

"Nie je v mojej povahe robiť veci napoly a ja som bojoval v kampani pred referendom celou silou. Veril som v správnosť našej veci a bojoval som za ňu tvrdo," napísal Osborne. "Nie som osobou, ktorá by mohla priniesť jednotu, ktorú moja strana teraz potrebuje," dodal.

Lehota na podanie nominácií na nového lídra konzervatívcov uplynie vo štvrtok o 13:00 SELČ. Favoritmi sú bývalý starosta Londýna Boris Johnson a ministerka vnútra Theresa Mayová. Ani jeden z nich ale zatiaľ oficiálne kandidatúru neoznámil.