"Hovoril som dnes s lídrom opozície a nastupujúcim premiérom Anthonym Albanesem  a zagratuloval som mu k jeho volebnému víťazstvu," povedal Morrison. Premiér takisto povedal, že odstúpi z postu lídra Liberálnej strany (LP), píše ABC. Morrison bol premiérom od roku 2018. Konzervatívna koalícia LP však vládla tri trojročné volebné obdobia po sebe.

Obyvatelia krajiny v sobotu rozhodovali o obsadení všetkých 151 kresiel v dolnej komore parlamentu (Snemovni reprezentantov) a 40 zo 76 kresiel v hornej komore (Senáte).

ALP získala na základe predbežných výsledkov po sčítaní viac ako 63 percent hlasov 72 kresiel v dolnej komore, uvádza stanica ABC. Na to, aby mala nadpolovičnú väčšinu, potrebuje 76 kresiel. Morrisonova Liberálna strana získala 55 kresiel.

Prvé volebné miestnosti sa v Austrálii otvorili o 8.00 h miestneho času (00.00 h SEČ) a otvorené boli celkom desať hodín. Občania však mohli svoj hlas odovzdať už od 9. mája v príslušných strediskách. Volebná účasť je v Austrálii, ktorá má 26 miliónov obyvateľov, povinná.

Líder opozičnej Austrálskej strany práce (ALP) Anthony Albanese sľúbil, že z krajiny urobí "veľmoc" v oblasti obnoviteľnej energie. Austrália podľa jeho slov môže využiť príležitosť stať sa veľmocou v oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Takisto sľúbil zintenzívniť kroky s cieľom zastaviť klimatickú zmenu.

Albanese, ktorý by sa mal stať novým premiérom, takisto sľúbil posilnenie práv pôvodných obyvateľov Austrálie a tvrdé zásahy proti korupcii v politike.