Rozhodnutie bolo prijaté v rámci zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti a spravodlivosť v Bruseli. Informáciu už potvrdili aj predstavitelia chorvátskeho stáleho zastúpenia pri EÚ.

Pre Slovensko skvelá správa!

Pre Slovákov, pre ktorých je Chorvátsko jednou z najobľúbenejšou letných destinácii, to znamená veľkú úľavu. Znamená to cestovanie bez pasu a hlavne bez hraničných kontrol. 

"Bol urobený posledný krok! Rozhodnutie Rady EÚ bolo prijaté. Teraz je oficiálne potvrdené, že Chorvátsko vstúpi do schengenského priestoru 1. januára 2023," uviedlo Stále zastúpenie Chorvátska pri EÚ na svojom účte na Twitteri.

KK16 Brusel - Na snímke rakúsky minister vnútra Gerhard Karner (druhý vpravo) a španielsky minister vnútra Fernando Grande-Marlaska (druhý vľavo) počas zasadnutia ministrov vnútra členských krajín EÚ v Bruseli 8. decembra 2022. Chorvátsko očakáva, že na zasadnutí Rady EÚ pre vnútorné veci a spravodlivosť dostane potvrdenie, že sa od 1. januára stane členom schengenského priestoru. Takúto istotu ešte stále nemajú Rumunsko a Bulharsko, ktoré na vstup do Schengenu čakajú už 11 rokov. FOTO TASR/AP A
Zdroj: Thierry Monasse

České predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré vyvinulo značné diplomatické úsilie, aby sa schengenská zóna rozrástla okrem Chorvátska aj o Rumunsko a Bulharsko, oznámilo, že Schengen sa po prvý raz za posledné desaťročie rozširuje vďaka jeho aktivitám.

Chorvátsko sa tak stane 27. členom schengenského priestoru, zóny bez kontrol na vnútorných hraniciach, v rámci ktorej môže voľne cestovať viac ako 400 miliónov Európanov.

Bulharsko a Rumunsko neschválili!

Ministri vnútra členských krajín Európskej únie vo štvrtok v Bruseli nedospeli k jednomyseľnému súhlasu s prijatím Bulharska a Rumunska do európskeho schengenského priestoru. Informáciu pre médiá potvrdila aj eurokomisárka EÚ pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová, ktorá netajila sklamanie z hlasovania v Rade EÚ.

"Som sklamaná výsledkom pre Bulharsko a Rumunsko. Tieto dve krajiny si zaslúžia byť plnohodnotnými členmi Schengenu," povedala komisárka Johanssonová pred novinármi po ministerských rokovaniach. Zároveň dodala, že eurokomisia vynaloží ďalšie úsilie, aby sa obe krajiny do schengenskej zóny dostali v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Na otázku, či je šanca, že o otázke pristúpenia Rumunska a Bulharska do Schengenu budú na budúci týždeň rokovať premiéri a prezidenti počas summitu EÚ, Johanssonová odpovedala, že by bola prekvapená, keby sa tak stalo.

Prečítajte si tiež: