Najviac ľudí pritom zahynulo v okrese Satara a Raigad, kde pri zosuvoch pôdy zahynulo 38 ľudí a nezvestných je ďalších 40 osôb.

Do postihnutej oblasti boli vyslaní aj príslušníci indického námorníctva a letectva, ktorí sa zapojili do záchranných a pátracích prác.

Niekoľko tamojších oblastí vrátane okresov Satara a Raigad zaznamenávajú v posledných dvoch dňoch silné dažde, ktoré v mnohých oblastiach spôsobili povodne. Indický meteorologický úrad vydal červenú výstrahu pre šesť regiónov v štáte Maháraštra, čo naznačuje, že silné dažde budú pretrvávať aj počas nasledujúcich dní.

Monzúnové obdobie trvá v južnej Ázii obvykle od júna do septembra. Tieto dažde sú síce dôležité pre miestne poľnohospodárstvo, opakovane však napáchajú aj veľké škody.

 

Silný dážď spôsobuje zosuvy pôdy i záplavy a mohutné nápory vody rúcajú stavebné objekty. "K prudkým lejakom sa v mnohých (pobrežných) častiach štátu pridáva vysoký morský príliv. Navyše, v mnohých okresoch vznikajú povodne aj vylievaním vody z priehrad," uviedla v tlačovom vyhlásení vláda indického federálneho štátu Maháraštra.

Pri lejakoch trvajúcich od štvrtka tohto týždňa sa v Bombaji, hlavnom meste Maháraštry, zrútilo mnoho budov a na celom území tohto administratívneho celku dochádza k zosuvom pôdy. Nápory bahna pochovali už desiatky domov, pričom zostalo 59 ľudí nezvestných, sumarizuje vládne komuniké.

Do postihnutých oblastí boli vyslaní aj príslušníci indického námorníctva a letectva, ktorí sa zapájajú do záchranných a pátracích prác.

Monzúnové obdobie trvá v južnej Ázii – vrátane indického subkontinentu – obvykle od júna do septembra. Tieto dažde sú síce dôležité pre miestne poľnohospodárstvo, opakovane však napáchajú aj veľké škody.

Mohlo by vás zaujímať: