Viac FOTO nájdete v galérii článku TU!

Nezvyčajný prípad sa stal 11. júla v Indii, kde mladá žena z Pilua priviedla na svet trojhlavé dievčatko. Celé tehotenstvo pri tom prebiehalo bezproblémovo a nič nenaznačovalo, že by mohlo mať dievčatko hendikep.

O to väčším prekvapením bol moment, keď sa lekárom v náručí objavilo maličké, trojhlavé dievčatko. Nejde pri tom o zázrak prírody ani nadprirodzenú bytosť v podobe reinkarnácie nejakého boha, ale o veľmi zriedkavú vývojovú vadu. Práve pre túto vadu sa dievčatku na zadnej strane hlavičky objavili dve hrče pripomínajúce ďalšie hlavy.

Dievčatko má dva veľké výčnelky vytvorené zo zadnej časti lebky - vzácne vrodené chyby, ktoré sú známe ako encefalokéla. Podobné prípady sa vyskytujú najmä v Afrike, kde sa takýchto detičiek rodí najviac. Nejedná sa pri tom len o trojhlavé bábätká, ale o deti s rôznymi výrastkami na tele. najúčinnejšou liečbou je odstránenie takzvaného vaku s následnou kozmetickou úpravou miesta odstánenia. Ide o náročný zákrok, ktorý môže trvať niekoľko hodín a nemusí dopadnúť úspešne. Výrastky, ktoré sa na tele dieťatka nachádzajú sú často prepojené s dôležitými orgánmi. V prípade trojhlavého dievčatka hrozia pri odstránení neurologické komplikácie.

V Indii sa narodilo trojhlavé dievčatko.
V Indii sa narodilo trojhlavé dievčatko.
Zdroj: twitter

Dievčatko je momentálne v rukách odborníkov. "Je to veľmi zriedkavý zdravotný stav," vysvetlil Rajesh Thakur, hlavný lekársky hovorca okresnej nemocnice Etah. „Telo dieťaťa nie je úplne vyvinuté. Urobíme MRI a potom vykonáme operáciu na oddelenie hláv," uviedol pre médiá. Šance na prežitie u takto narodených detičiek sa po operácii odhadujú na približne 55 percent, pokiaľ nenastanú iné vážnejšie komplikácie. Pokiaľ prebehne operácia bez komplikácii a dievčatko sa bude dobre zotavovať, jej šance na kvalitný život stúpnu na 75 percent.