Tento rok si celý svet pripomína najväčšiu bitku druhej svetovej vojny - Vylodenie v Normandii, ktorá sa do dejín navždy zapísala ako Deň-D. Súčasťou operácie Overlord bol aj mladý James Doohan, ktorý ako poručík 14. pluku poľného delostrelectva 3. kanadskej pešej divízie viedol svojich mužov k útoku na pláži Juno. Najdlhší deň v jeho živote sa však neskončil podľa predstáv.

James Doohan, ktorý ako poručík 14. pluku poľného delostrelectva 3. kanadskej pešej divízie viedol svojich mužov k útoku na pláži Juno.
James Doohan, ktorý ako poručík 14. pluku poľného delostrelectva 3. kanadskej pešej divízie viedol svojich mužov k útoku na pláži Juno.
Zdroj: twitter

Pre zlé počasie im vzdušná podpora nedokázala pomôcť tak, ako bolo pôvodne odhadované. Napriek tomu sa so svojimi mužmi vydal do boja s nacistickými ostreľovačmi, ktorých sa mu nakoniec podarilo zneškodniť. So svojím vojskom pritom prechádzal plážou, ktorá bola doslova posiata mínami a napriek obave, že sa aktivujú, riskoval svoj život aj životy mužov. Vďaka nízkej váhe nakoniec ani jedna z nich nevybuchla. Katastrofa prišla až neskoro večer.

Taktický plán najväčšej operácie 2. svetovej vojny : Overlord
Taktický plán najväčšej operácie 2. svetovej vojny : Overlord
Zdroj: twitter

Keďže sa pre nepriaznivé počasie celý postup dobíjania spomalil, boli Kanaďania nútení vyčkať do rána. Keď sa James okolo jedenástej večer vracal do svojho tábora z cigarety, zasiahlo ho 6 rán z guľometu. 4 náboje zasiahli jeho nohu, 1 zasiahol hruď a posledný mu odstrelil prostredný prst. Nebol to však nemecký sniper, ale nervózny kanadský strážca, ktorý ho postrelil. Od smrtiacej guľky, ktorá letela na jeho hruď, ho zachránilo strieborné púzdro na cigarety, ktoré dostal od svojho brata pre šťastie. Doohan neskôr žartoval, že to bolo jedinýkrát, keď fajčiarovi zachránili život cigarety.

Po zotavení začal lietať na Taylorcraft Auster Mark IV pre letku 666 (AOP). V tom čase bol dôstojníkom kráľovského kanadského delostrelectva podporujúceho armádnu skupinu Royal Artillery v RAF Andover v Hampshire. Začiatkom roku 1945 preletel medzi dvomi telegrafnými pólmi, len pre to, aby dokázal, že sa to dá. Za to sa však dostal do poriadnych problémov a prischla mu nálepka "najbláznivejšieho pilota v kanadskom letectve".

Po hrdinstve v Normandii sa tak druhýkrát zapísal do histórie ako v roku 1965, keď prijal úlohu Montgomeryho
Po hrdinstve v Normandii sa tak druhýkrát zapísal do histórie ako v roku 1965, keď prijal úlohu Montgomeryho "Scottyho" Scotta v Star Treku.
Zdroj: twitter

Po vojne sa vrátil do Kanady a keď sa započúval do rozhlasovej drámy, povedal si, že toto by zvládol lepšie. Táto myšlienka bola začiatkom jeho hviezdnej Hollywoodskej kariéry. Po hrdinstve v Normandii sa tak druhýkrát zapísal do histórie v roku 1965, keď prijal úlohu Montgomeryho "Scottyho" Scotta v Star Treku. Okrem toho, že Doohan zohrával úlohu hlavného inžiniera pre hviezdnu loď Enterprise, pomáhal tiež rozvíjať jazyky Klingon a Vulcan. James Doohan zomrel v roku 2005 na zápal pľúc, no vďaka svojim skutkom sa navždy zapísal do dejín aj do filmovej histórie.