Holandsko bolo prvou krajinou, ktorá legalizovala eutanáziu. Uzákonilo ju v roku 2002, ale iba pre chorých sužovaných neznesiteľnou bolesťou, bez nádeje na vyliečenie.

Lipšicov klient z kauzy eutanázia: Už pozná svoj rozsudok!

Holandskí ministri zdravotníctva a spravodlivosti v dnešnom liste adresovanom parlamentu uviedli, že ľuďom, ktorí "si po dôkladnom zvážení myslia, že sa ich život naplnil, musí byť umožnené ukončiť ho dôstojným spôsobom. Je však potrebné stanoviť pre to prísne a dôkladné kritériá".
Tento návrh zrejme vyvolá kritiku, pretože podľa jeho oponentov je už súčasný holandský zákon o eutanázii širší, ako sa pôvodne plánovalo. Zahŕňa nielen "neznesiteľne trpiacich" smrteľne chorých ľudí, ale aj ľudí s niektorými duševnými chorobami a demenciou.

Pomáhala biednym, stala sa svätou: Na stretnutie so sväticou nezabudnú ani dve Kysučanky

Otec, ktorý odpojil syna od prístrojov: Syna som oživoval so slzami v očiach!

Holandská spoločnosť podporuje eutanáziu a jej počty stúpajú v ostatnom desaťročí každý rok dvojciferne. Čoraz viac pacientov žiada eutanáziu a čoraz viac lekárov je ochotných im pri samovražde pomôcť. V roku 2015 zomrelo eutanáziou v Holandsku 5516 ľudí, čo predstavovalo 3,9 percenta všetkých úmrtí.

Denník The Guardian dodal, že návrh prekvapil, pretože osobitná komisia, ktorá myšlienku o naplnení života posudzovala, dospela k záveru, že rozšírenie eutanázie nie je potrebné.

Vláda však s komisiou nesúhlasila a chce v spolupráci s lekármi, etikmi a ďalšími odborníkmi vypracovať do konca roka 2017 návrh nového zákona o eutanázii.