Je pravda, že niektorí turisti, predstavitelia kubánskej vlády a zahraniční obchodníci mohli 3G sieť využívať niekoľko rokov, ale radoví občania nemali nárok. Vo štvrtok však nastal historický okamih, keď používatelia mobilov dostávali od štátnej telekomunikačnej spoločnosti ETESCA textové správy s oznámením, že si môžu kúpiť balíky s prístupom do 3G siete.

Nová služba bude sprístupnená postupne do troch dní – do soboty , a to v závislosti od telefónneho čísla používateľa , aby sa zabránilo preťaženiu siete, ktoré postihlo mobilnú sieť ostrovného štátu tento rok počas testovacej prevádzky.

„Pokračujeme v pokroku pri informatizácii spoločnosti,“ reagoval prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter kubánsky prezident Miguel Díaz – Canel. Napriek tomu je prístup Kubáncov k internetu stále pomerne obmedzený, pripojenie je pomalé a ceny sú vysoké. Väčšina Kubáncov preto nemá inú možnosť, ako pripájať sa k bezdrôtovej sieti cez tzv. hotspoty, za poplatok vo výške jeden dolár na hodinu.