Podľa zahraničných politických komentárov je dnes pravicový populizmus o 50 percent obľúbenejší než bol v roku 1994. Máme sa teda obávať akejsi krajnopravicovej revolúcie? To, našťastie, podľa expertov nehrozí. „Nemyslím si, že by sa v dohľadnej dobe sformoval jednotný, krajne pravicový európsky blok,“povedal pre The Guardian Cas Mudde, expert na populizmus z Univerzity v Georgii. Pokiaľ ide o krajnú pravicu, výsledok eurovolieb hodnotia zahraničné think-tanky vlažne: „V europarlamente síce bude viac nacionalizmu, no egá a politické rozdiely budú brániť vzniku uceleného spoločenstva strán.“

Rekordne vysoká účasť na eurovoľbách
Účasť v tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu (EP), ktoré sa skončili v nedeľu večer, sa podľa predbežných údajov z 27 členských krajín EÚ pohybovali pri 51 percentách. Oznámil to hovorca EP Jaume Duch Guillot, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AP. Uvedený podiel je podľa neho najvyšší za posledných najmenej 20 rokov a predstavuje zvrat po rokoch sústavného poklesu. V predbežnej bilancii zatiaľ nie sú zarátané údaje z Británie, kde zvolení poslanci získajú mandát iba na obdobie do vystúpenia krajiny z EÚ. Právo rozhodovať o novom zložení EP malo tentoraz 426 miliónov voličov v 28 krajinách EÚ.

Komentáre tým narážajú najmä na snahu talianskeho vicepremiéra Mattea Salviniho o vytvorenie krajne pravicovej aliance v srdci Európskej únie, ktorá by trvala „ďalších 50 rokov.“ Ako sa však ukázalo v príde poľských pravičiarov zo strany Právo a spravodlivosť, Salviniho obdivovanie Ruska a „putinizmus“ sú obrovskou prekážkou.

 

Extrémizmus a populizmus sú síce na vzostupe, no nie celoplošne – aj keď výsledky eurovolieb v Taliansku či Francúzsku nie sú naklonené umiernenosti. „Populistická revolúcia sa nekonala. Krajná pravica niekde žiarila, inde zasa vyhasla. Isté však je, že teraz bude mať v EÚ väčšie zastúpenie než kedykoľvek predtým,“zhodnotil voľby britský Guardian.

Tradičným stranám trhajú voličov nielen extrémisti, ale aj enviromentalisti
V novom europarlamente budú mať zelení najväčšie zastúpenie v dejinách EÚ. Predsedníčka skupiny zelených v EP, nemecká europoslankyňa Ska Kellerová v tejto súvislosti vyhlásila, že sa celou Európou prehnala "zelená vlna". Zelení zabodovali v Nemecku, vo Francúzsku, v Rakúsku, Írsku, Holandsku, Belgicku, v Spojenom kráľovstve, Dánsku či vo Fínsku.

Francúzsko - Ultrapravicové Národné združenie Marine Le Penovej získalo o percento hlasov viac než vládnuca strana Republika v pohybe. Obe strany však budú mať rovnaký počet europoslancov, po 23. Miera vplyvu, aký budú mať Macron a Le Penová v europarlamente, teraz podľa AFP závisí od ich schopnosti vytvárať spojenectvá.

Ultrapravicové Národné združenie Marine Le Penovej získalo o percento hlasov viac než vládnuca strana Republika v pohybe.
Ultrapravicové Národné združenie Marine Le Penovej získalo o percento hlasov viac než vládnuca strana Republika v pohybe.
Zdroj: Thibault Camus
Francúzsky prezident v utorok okrem summitu EÚ v Bruseli absolvuje aj schôdzku s predsedami vlád krajín Vyšehradskej štvorky.
Francúzsky prezident v utorok okrem summitu EÚ v Bruseli absolvuje aj schôdzku s predsedami vlád krajín Vyšehradskej štvorky.
Zdroj: Ludovic Marin