S Bezosom letela do vesmíru aj 82-ročná pilotka Wally Funk – vôbec najstaršia osoba, ktorá kedy opustila Zem. Jej dokonalým protipólom je 18-ročný Oliver Daemen, ktorý sa zase stal najmladšou osobou v kozme.

VIDEO: Sir Richard Branson vyletel do kozmu ešte pred Bezosom

Daemen, ktorý vlani ukončil strednú školu, bol zároveň prvým platiacim zákazníkom Blue Originu.

Prvý let rakety New Shepard s ľudskou posádkou: Jeff Bezos úspešne vyletel do vesmíru.
Zdroj: Getty, TASR

Pôvodne ísť vôbec nemal, nakoľko 28-miliónovú aukciu o štvrtú, poslednú letenku vyhral nemenovaný boháč, ktorý nakoniec pre pracovné povinnosti neletel... alebo sa len na posednú chvíľu zľakol. Predsa len, sedieť v malom module, ktorý sa rúti naprieč nebesami rýchlosťou trojnásobne vyššou ako zvuk, nie je pre každého.

Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Sledujte NAŽIVO: Let Jeffa Bezosa do vesmíru

Aký je letový plán Jeffa Bezosa a jeho tímu?

Jeff Bezos a jeho tím vyletia do zhruba 106-kilometrov výšky, o vyše 20 kilometrov ďalej, než sa podarilo 11. júla britskému miliardárovi, sirovi Richardovi Bransonovi (72). Bezos tak prekoná tzv. Kármánovu hranicu, pomyselnú a medzinárodne uznávanú „bariéru“, ktorá vo výške 100 km oddeľuje zemskú atmosféru od vesmíru. Po štarte z firemnej základne neďaleko mestečka Van Horn v americkom Texase, ktorý je naplánovaný na 15.00 h SELČ, by mala kozmická loď New Shepard v priebehu dvoch minút zrýchliť na viac ako 3700 kilometrov za hodinu. Oddelená kapsula dosiahne najvyšší bod letu vo výške viac ako 100 kilometrov nad zemou. Beztiažový stav by mal trvať tri minúty. Potom sa má znovu dostať do zemskej atmosféry a pristáť v texaskej púšti pomocou veľkých padákov. Celkovo by mala cesta trvať len asi desať minút.

Zatiaľ čo Branson letel v menšom pilotovanom raketopláne, Bezosa do kozmu doručí 18-metrová, znovu použiteľná raketa New Shepard pomenovaná podľa prvého Američana vo vesmíre Alana Sheparda. Tá vyniesie za hranicu vesmíru malý modul so šiestimi veľkými oknami, vôbec najväčšími, aké kedy boli vo vesmíre, a štvorčlennú posádku bez technikov či pilotov.

Lístka do vesmíru sa, mimochodom, vzdal aj Oliverov otec, boháč Joes Daemen, ktorý skončil v aukcii druhý a po odstúpení víťaza ju vyhral. Rozhodol sa však, že jedinečnú letenku daruje synovi, ktorý v Holandsku študuje fyziku a fascinuje ho všetko mimozemské. Daemenov otec zaplatil v charitatívnej aukcii druhú najvyššiu sumu, jej výška však nebola zverejnená.

VIDEO: Rozhovor s posádkou pred odletom

Naopak, možnosti pozrieť sa do výšin nebeských by sa ani za nič nevzdali ďalší dvaja pasažieri – Bezosov brat Mark (53) a babička Wally, ktorá v ranom veku ako vôbec najmladšia osoba v USA prešla ženským výcvikovým programom pre astronautov, no paradoxne nakoniec nikdy do vesmíru neletela. Po desiatkach rokov sa jej tak konečne splnil sen.

VIDEO: Ako to vyzerá vo vesmírnom module Blue Origin

Hold, nie nadarmo sa hovorí, že človek nie je nikdy príliš starý na to, aby sa načiahol za hviezdami... obrazne a v tomto prípade aj trochu doslova!

Hviezdne vojny

Bezosa v pomyselnom dobývaní kozmu predbehol ďalší miliardár, Richard Branson, ktorý 11. júla podnikol krátku exkurziu do vesmíru s vlastnou vesmírnou loďou s názvom VSS Unity, pod hlavičkou spoločnosti Virgin Galactic.

Zdroj: Virgin Galactic

Ako píšu americké médiá, lety do vesmíru sa tento rok stali bojiskom, na ktorom súperia najbohatší ľudia sveta.

Zdroj: Andres Leighton

Tretím miliardárom v poradí je zakladateľ automobilky Tesla a kozmickej firmy SpaceX Elon Musk. Nosné rakety Falcon 9 a lode Dragon firmy SpaceX už dopravujú náklad aj astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Musk v ďalšej fáze počíta tiež s turistami. Sám ale ešte neoznámil, kedy sa do vesmíru chystá pozrieť osobne.

Okrem toho Muskova spoločnosť SpaceX pracuje na raketách, ktoré by mali byť schopné dopraviť ľudí na Mesiac aj na Mars. V roku 2016 Musk okrem iného povedal, že chce na "červenú planétu" do roku 2050 dopraviť milión ľudí, uvádza agentúra AP.

Prečítajte si aj: