"Tieto ruské kroky sú zamerané proti územnej celistvosti Gruzínska, jeho zvrchovanosti a štátnosti, pričom flagrantne ignorujú základné normy medzinárodného práva," tvrdí gruzínsky rezort diplomacie.

Abcházsko a Južné Osetsko vyhlásili nezávislosť od Gruzínska po ozbrojenom konflikte z augusta 2008. Rusko uznalo nezávislosť oboch regiónov a opakovane vyhlásilo, že toto rozhodnutie je nemenné.

Podľa zmieneného gruzínskeho ministerstva "medzinárodné spoločenstvo pokračuje v podpore územnej celistvosti a zvrchovanosti Gruzínska, ako aj politiky neuznávania Abcházska a oblasti Cchinvali (Južného Osetska)".

Pred 11. výročím konfliktu, ktorý vypukol v noci na 8. augusta 2008, gruzínsky rezort diplomacie vydal špeciálne vyhlásenie vyzývajúce Rusko na rešpektovanie medzinárodných záväzkov.

Putin sa s Chadžimbom stretol v utorok v sočskom prezidentskom letnom sídle Bočarov Ručej. Podľa Putina politici rokovali o plánoch na implementáciu a posilnenie spoločných projektov. Abcházsky líder poďakoval šéfovi Kremľa za príležitosť stretnúť sa a diskutovať o bilaterálnych vzťahoch.