Thajský futbalový tím strávil v jaskyni viac než dva týždne. Obklopení tmou, strachom a chladom sa snažili počúvať svojho trénera, ktorý sa ich snažil dostať do psychickej pohody. Aj napriek tomu, že ich totiž objavili už po deviatich dňoch, si vláda lámala hlavu nad tým, ako ich z náročného terénu dostane na slobodu.

Dvanásti mladí futbalisti a ich tréner, ktorých našli žživých po vyše týžždennom pátraní v jaskyni na severe Thajska.
Dvanásti mladí futbalisti a ich tréner, ktorých našli žživých po vyše týžždennom pátraní v jaskyni na severe Thajska.
Zdroj: TASR

Aj keď chlapci začali panikáriť, rady trénera, ktorý v minulosti pôsobil ako budhistický mních a zároveň podpora z celého sveta, ich prinútili zabojovať. Po 17-tich dňoch sa tak z jaskyne dostali definitívne všetci von. Skupinu športovcov však okamžite previezli do nemocnice, kde su pod neustálym drobnohľadom. Dvaja chlapci sa totiž nakazili pľúcnou infekciou, ktorá v prípade zanedbania môže zapríčiniť samotnú smrť.

Záchrana chlapcov prebiehala tri dni.
Záchrana chlapcov prebiehala tri dni.
Zdroj: Profimedia

Podľa odborníkov však nie je jediným dôvodom na obavu len smrteľná infekcia. Dlhá pobyt v uzavretej jaskyni mimo civilizácie si totiž tiež žiada následky. ,,Akonáhle je človek vystavený totálnej tme dlhšie, v našom mozgu sa začnú vytvárať obrazy a vidiny. Začínajú sa taktiež úzkosti, keďže v tme prichádzame o pocit bezpečia,'' tvrdí riaditeľ centra Ipcko.sk, psychológ PhDr. Marek Madro. Podľa jeho slov je tak viac než pravdepodobné, že sa u chlapcov objavia postraumatické stresové poruchy, ktoré môžu vyústiť kľudne až niekoľko rokov po udalosti.

Celý rozhovor so psychológom nájdete tu:

Okrem fyzického zotavovania je preto potrebné dbať aj na psychický zdravotný stav chlapcov. Tí by mali podľa odporúčania čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc, ktorá sa im pomôže vyrovnať s hrôzostrašným zážitkom. Pomocnú ruku prikladajú aj samotní spolužiaci s učiteľmi, ktorí pre chlapcov vymysleli špeciálny program pre ,,rýchle vrátenie sa'' do reality.